Kolejne oskarżenia wobec IBM

SCO Group do poprzednich zarzutów pod adresem IBM dołączyło ''naruszenie praw autorskich''.

SCO Group do poprzednich zarzutów pod adresem IBM dołączyło ''naruszenie praw autorskich''.

Nowe pozwy SCO dotyczą domniemanego złamania przez IBM postanowień umowy licencyjnej zawartej między firmami poprzez opracowanie i sprzedaż pochodnych Unixa - systemów IBM AIX i IBM Dynix - już po wygaśnięciu, unieważnionej przez SCO, licencji. Wcześniejsze roszczenia wobec Big Blue dotyczyły jedynie naruszenia tajemnicy handlowej i miały związek z wykorzystaniem rozwiązań Unix System V w kodzie Linuxa.

Nowe zarzuty zwiększyły wysokość odszkodowania - jakiego SCO domaga się od IBM - do 5 mld USD. To już trzecia zmiana wysokości zadośćuczynienia z tytułu strat, którego domaga się SCO. Po raz pierwszy - w marcu 2003 r. - spółka złożyła pozew przeciwko IBM i zażądała 1 mld USD. Trzy miesiące później SCO wyceniała już swoje straty na 3 mld USD.

Podczas ostatniego przesłuchania w sądzie okręgowym stanu Utah strony próbowały ustalić sposób prezentacji dowodów na poparcie swoich racji. IBM domaga się od SCO informacji dotyczących linii kodu Unix System V wykorzystanych w Linuxie. Natomiast SCO chce otrzymać dane na temat systemów AIX i Dynix.


TOP 200