Kolejne oskarżenia w sprawie informatyzacji ZUS

PAP: Prokuratura skierowała do sądu akty oskarżenia przeciwko Stanisławowi Alotowi, prezesowi ZUS w latach 1997 - 1999 oraz Ewie Lewickiej-Banaszak, która w owym czasie pełniła funkcję pełnomocnika rządu do spraw reformy ubezpieczeń społecznych. Zarzuty dotyczą "niedopełnienia obowiązków oraz przekroczenia uprawnień" i są związane m.in. z budową systemu informatycznego w ZUS.

Postępowanie wyjaśniające w sprawie komputeryzacji ZUS ciągnie się już od 4 lat. Zarzuty stawiane Stanisławowi Alotowi dotyczą m.in. podpisania aneksu do zawartej z Prokomem umowy, który w znacznym stopniu zmieniał założenia budowy systemu informatycznego ZUS. Ewa Lewicka-Banaszak, zdaniem prokuratury powinna ponieść odpowiedzialność za to, że "nie informowała rządu o zagrożeniach w realizacji reformy systemu ubezpieczenia społecznego, które wynikały m.in. z opóźnień w zakupach rozwiązań informatycznych".

Pod koniec 2001 r. przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków prokuratura zarzuciła Adamowi Kapicy, byłemu wiceprezesowi zakładu, który odpowiadał za jego komputeryzację. Śledztwo w sprawie budowy KSI ZUS wszczęto w 2000 r. Jego podstawą był m.in. raport Najwyższej Izby Kontroli.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200