Kolejne odrodzenie taśmy

Standard LTO umożliwi zapisanie do 1,6 TB danych na pojedynczej kasecie.

Standard LTO umożliwi zapisanie do 1,6 TB danych na pojedynczej kasecie.

IBM, Hewlett-Packard i Seagate Technology zaprezentowały nową technologię archiwizacji danych nazwaną Linear Tape Open (LTO). Dostępna jest ona w dwóch formatach: Ultrium - zoptymalizowanym pod kątem zapewnienia jak największej pojemności pojedynczej taśmy oraz Accelis, którego celem jest zapewnienie jak najszybszego dostępu do zarchiwizowanych danych i jak najszybszego ich odtworzenia.

Przedstawiciele trzech producentów zapewniają, że nowa technologia nie jest egzotycznym wymysłem, ale naturalną kontynuacją dostępnych obecnie na rynku rozwiązań. IBM, HP i Seagate udostępniły sobie własne technologie kompresji danych, konstruowania napędów, mechanizmy pozycjonowania głowic nad warstwą magnetyczną itp., co wpłynęło na liczne usprawnienia w stosunku do sprzedawanych obecnie produktów.

Trio zapowiedziało cztery generacje dwóch nowych formatów archiwizacyjnych, z których ostatni umożliwi tworzenie bibliotek o pojemności 1,6 TB, czasie dostępu krótszym niż siedem sekund i przepustowości od 160 do 320 MB/s. Niestety, żadna z firm nie zadeklarowała terminów udostępniania kolejnych generacji formatów.

Ultrium

Format Ultrium jest adresowany do tych użytkowników, którzy wymagają jak największej pojemności od urządzeń archiwizujących. W podstawowej wersji format ten umożliwi zapisywanie do 200 GB danych (bez kompresji 100 GB) na pojedynczej taśmie, a szybkość zapisu i odczytu danych ma wynosić 20-40 MB/s przy danych skompresowanych lub 10-20 MB/s przy danych zapisywanych bez kompresji.

Pierwsze napędy Ultrium pozwolą wykorzystywać taśmy o pojemności 200 GB, 100 GB, 60 GB oraz 20 GB z kompresją lub odpowiednio o połowę mniej, jeśli zapisywane dane nie będą poddane kompresji. Docelowo pojedyncza taśma będzie mogła zmieścić do 1,6 TB danych z kompresją (800 GB bez kompresji) przy prędkości zapisu 160-320 MB lub 80-160 MB jeśli dane nie są kompresowane.

Accelis

Format Accelis opracowano z myślą o aplikacjach, które wymagają szybkiego dostępu do zarchiwizowanych danych. Toteż nie będzie on oferował tak dużych pojemności pojedynczej kasety, jak Ultrium.

W podstawowej wersji formatu będzie można zapisać na pojedynczej taśmie do 50 GB danych z wykorzystaniem kompresji lub 25 MB bez kompresji. Transfer danych będzie realizowany z taką samą szybkością, jak w przypadku formatu Ultrium, tzn. 20-40 MB/s przy danych skompresowanych oraz 10-20 MB/s - bez kompresji. Accelis będzie odróżniać się od poprzedniej wersji czasem dostępu do danych, wynoszącym dziesięć sekund. W kolejnych generacjach rozwiązania zostanie on zmniejszony do siedmiu sekund. Pojemność taśmy ma wzrosnąć maksymalnie do 400 GB z kompresją (200 MB bez kompresji), a szybkość transmisji danych ma wynosić 160-320 MB/s.

Przyszłość taśmy

Ostatnie zapowiedzi tria IBM, HP, Seagate dowodzą, że taśma jako nośnik informacji ma jeszcze przed sobą długą przyszłość. Kombinacja napędów budowanych w technologiach Ultrium i Accelis pozwala bowiem stworzyć system o bardzo dużej pojemności, a jednocześnie krótkim czasie dostępu, umożliwiającym archiwizowanie różnego rodzaju danych niemalże w trybie on-line.

Producenci zaangażowani w opracowanie technologii LTO poinformowali, że są gotowi do jej licencjonowania innym producentom. Zapewnili także, że ich produkty budowane na bazie LTO będą w pełni zgodne, a pierwsze z nich pojawią się na rynku w ciągu 12-18 miesięcy.


TOP 200