Kolejne miliony dolarów od inwestorów na rozwój AI

Cohere, startup rozwijający sztuczną inteligencję pozyskał nowe fundusze m.in. od Nvidii. Obecnie jest wyceniany na 2,2 mld USD.

Alexandra Koch/Pixabay

Cohere, startup z Toronto koncentrujący się na budowaniu modeli sztucznej inteligencji dla klientów korporacyjnych, który konkuruje ze wspieranym przez Microsoft OpenAI, poinformowała, że zebrała 270 milionów dolarów w rundzie finansowania od inwestorów, w tym od Nvidii, Oracle i Salesforce Ventures. Wprawdzie Cohere nie ujawniło swojej wyceny, ale osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały, że jest wyceniana na 2,2 miliarda dolarów.

Modele Foundation to systemy sztucznej inteligencji, które są szkolone na dużych zbiorach danych, z możliwością uczenia się na podstawie nowych danych w celu wykonywania różnych zadań. Generatywna sztuczna inteligencja ma na celu tworzenie kreacji podobnych do ludzkich za pomocą kodu komputerowego, który przetworzył ogromne ilości danych.

Zobacz również:

  • AI przyspieszy procesy w bankowości korporacyjnej
  • Szał inwestycyjny wokół AI. Konkurent ChatGPT może otrzymać 6 mld USD dofinansowania
  • Cisco przejmuje Splunk

Cohere, kierowana przez byłych czołowych badaczy sztucznej inteligencji w Alphabet (Google), pozycjonuje się jako neutralny dostawca dla przedsiębiorstw do korzystania z modeli, które nie są powiązane z dostawcami usług w chmurze, takimi jak Microsoft. Jak powiedział agencji Reutera Martin Kon, prezes Cohere, uzależnienie od jednego inwestora powstrzymałoby Cohere „od robienia właściwych rzeczy dla firmy i klientów korporacyjnych”. Zapowiedział również, że Cohere wykorzysta nowe fundusze na zakup zasobów obliczeniowych i zatrudnienie.

Finansowanie Cohere było prowadzone przez kanadyjski fundusz Inovia Capital, do którego dołączyli inni inwestorzy, tacy jak DTCP, Mirae Asset, Schroders Capital, SentinelOne i Thomvest Ventures.

Agencja Reutera informowała na początku tego roku, że Cohere stara się zebrać setki milionów w rundzie, która może wycenić startup na 6 miliardów dolarów.

Startupy zajmujące się modelami Foundation prowadzą wyścig zbrojeń w celu pozyskania kapitału na sfinansowanie rozwoju dużych modeli językowych, które wymagają dużej mocy obliczeniowej i najlepszych talentów inżynierskich. Niektóre z nich otrzymały wsparcie od dużych firm technologicznych i osiągnęły niebotyczne wyceny pomimo ograniczonych przychodów, ponieważ inwestorzy stawiają na potencjalny wzrost. OpenAI został wyceniony na około 29 miliardów dolarów w ramach inwestycji Microsoftu, a Anthropic - na prawie 5 miliardów dolarów w rundzie, w której uczestniczył Google. Salesforce Venture wspierał zarówno Cohere, jak i Anthropic.

Źródło informacji: Reuters

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200