Kolejne informacje o cyberatakach na amerykańskie serwery wojskowe

W ostatnim z nich łupem włamywaczy padły 24 tysiące plików. Departament Obrony USA planuje wdrożenie pierwszej oficjalnej cyberstrategii, opartej m.in. na współpracy z innymi krajami oraz firmami zewnętrznymi.

William J. Lynn, zastępca sekretarza ds. obrony USA poinformował w poniedziałek (18 lipca) o włamaniu hakerów do sieci jednego z koncernów zbrojeniowych współpracującego z rządem Stanów Zjednoczonych. Podczas zaledwie jednego włamania skradziono 24 tys. wojskowych plików. "Ataki na cele wojskowe przybierają na sile i coraz skuteczniej wybierane są cele" - komentuje na firmowym blogu Mikko Hypponen, szef działu badań F-Secure.

Według wpływowego serwisu Huffington Post, włamanie to - które miało miejsce w marcu br. - jest jednym z najbardziej dotkliwych cyberataków wycelowanych w Departament Obrony USA (Pentagon). Hakerom po raz kolejny udało się przejść zabezpieczenia sieci Pentagonu i wykraść wrażliwe informacje.

Zobacz również:

  • Ponad pół miliona kont Roku w niebezpieczeństwie po ataku
  • IBM Security QRadar SIEM pomoże zarządzić globalną strukturą odpowiedzialną za bezpieczeństwo

Choć William J. Lynn zapewnił, że część wykradzionych podczas marcowego ataku danych nie stanowi tajemnicy, podkreślił też, że spory odsetek z nich dotyczy tajnych systemów Pentagonu - m.in. rozwiązań wykorzystywanych w samolotach, podsłuchów oraz komunikacji satelitarnej. "Środki obrony, które obecnie stosujemy, okazały się niewystarczające do powstrzymania wycieków wrażliwych informacji" - przyznał William J. Lynn.

Rosną cyberzagrożenia dla informacji wojskowych

Tylko w zeszłym tygodniu laboratorium F-Secure wykryło złośliwy kod w jednym z plików PDF przesyłanych do pracowników pewnego koncernu zbrojeniowego. Dokument - zawierający rzekomo zaproszenie na konferencję branżową - wykorzystuje lukę w JavaScripcie, aby przesyłać tajne informacje na serwery zarejestrowane w Korei Południowej. "Takie ataki, ‘wycelowane’ w konkretne firmy zbrojeniowe są coraz częstsze i bardziej precyzyjne" - stwierdza Mikko Hypponen.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200