Kolejne generacje interfejsów

Rozwój technologii i wzrost wydajności elementów z których budowane są serwery wymusza konieczność modyfikacji złącz i interfejsów, które służą do komunikacji między nimi, a także wymiany danych z urządzeniami peryferyjnymi i systemami zewnętrznymi. Stąd też systematycznie pojawiają się na rynku kolejne generacje interfejsów, które mają zapewnić zrównoważone zwiększanie przepustowości dopasowane do rosnących parametrów pojedynczych elementów systemu.

W ostatnich latach widać też tendencję do integracji różnych protokołów i łączy komunikacyjnych, które powoduje rozszerzenie ich specjalizowanych i względnie wąskich dotąd zastosowań. Przykładem mogą być iSCSI, FCoE lub technologie polegające na dołączaniu pamięci masowej Flash do szyny systemowej PCIe.

Jak rośnie wydajność

Jeśli chodzi o interfejsy Ethernet, to najpopularniejszym obecnie standardem w serwerach są złącza Gigabit Ethernet, choć coraz częściej stosowane są interfejsy 10Gigabit Ethernet. Ale na rynku zaczęły się już pojawiać urządzenia kolejnej generacji o przepustowości 40 Gb/s choć specyfikacja odpowiedniego standardu zostanie opublikowana dopiero w przyszłym roku. Można zauważyć, że jest to odejście od dotychczasowego cyklu 10-krotnego zwiększania przepustowości przez złącza Ethernet. Wynika to przede wszystkim z oceny przewidywanych na najbliższe lata wymagań na wydajność tego typu interfejsów instalowanych w serwerach. Sam standard będzie się składał z podwójnej specyfikacji obejmującej również złącza Ethernet 100 Gb/s, które mają znaleźć zastosowania głównie w urządzeniach telekomunikacyjnych, a nie serwerach.

Fibre Channel (FC) to wciąż podstawowy interfejs w systemach pamięci masowej SAN. W popularnych zastosowaniach ma on wydajność 4 Gb/s, a jego najnowsza wersja zwiększyła przepustowość do poziomu 8 Gb/s. Od pewnego czasu z FC coraz silniej konkuruje Ethernet, zwłaszcza, że jego wersja 10GbE oferuje podobną, a nawet większą niż FC wydajność. Specjalizowany protokół FC ma jednak dużą przewagę nad zaprojektowanym do innych zastosowań protokołem Ethernet - możliwość zapewnienia niezawodnej, bezstratnej transmisji danych. Obecnie są jednak już dostępne firmowe rozwiązania eliminujące tą wadę, a oprócz tego opracowywany jest standard FCoE (FC over Ethernet), który ma m.in. zapewnić bezstratną transmisję danych w sieciach Ethernet. Rozwój Fibre Channel nie został jednak wstrzymany. Najprawdopodobniej w 2011 roku pojawi się na rynku jego kolejna wersja o przepustowości 16 Gb/s.

Infiniband to technologia oferująca obecnie najwyższą przepustowość sięgającą 40 Gb/s (32 Gb/s dla danych), a oprócz tego zapewniająca niezawodną, bezstratną transmisję danych. Standard ten definiuje różne wersje złączy, których maksymalna teoretyczna wydajność może wynosić do 120 Gb/s. Na rynku Infiniband pojawił się już blisko 10 lat temu, ale dopiero ostatnio zaczyna zyskiwać popularność, choć oczywiście dotyczy to tylko klastrowych systemów high-end o najwyższych wymaganiach na przepustowość. Najnowszym przykładem wykorzystania tego łącza mogą być klastry serwerów i pamięci masowych w systemach Sun-Oracle Exadata Database Machine lub podobne rozwiązanie pureScale planowane przez IBM w którym również ma zostać wykorzystany Infiniband.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200