Kolejne firmy poszukują programistów

Według danych NSN, do 2015 r. ruch w sieciach komórkowych ma wzrosnąć 100-krotnie w porównaniu do roku 2008. Będzie się to wiązać ze wzrostem liczby abonentów na rynkach słabo nasyconych i wzrost transmisji danych tam, gdzie rynki się nasyciły. Tymczasem we wrocławskim centrum, powstają rozwiązania i aplikacje w wielu obszarach najnowszych technologii telekomunikacyjnych i sieci nowych generacji, takich jak stacje bazowe, tzw. charging platforms, systemy zarządzania siecią, sieci szkieletowe, Carrier Ethernet, czy sieci optyczne. Specjaliści z Wrocławia prowadzą również zaawansowane własne badania i biorą udział w tworzeniu nowych standardów telekomunikacyjnych w ramach 3GPP dla technologii sieci następnej generacji, np. Long Term Evolution (LTE) i LTE Advanced.

100-krotnie - tak ma wzrosnąć do 2015 r. ruch w sieciach komórkowych w porównaniu do 2008 r.

Nad badaniami dotyczącymi rozwoju rynku i tworzeniu przyszłych standardów skupia się praca kilkudziesięciu, najwyższej klasy specjalistów, ściśle współpracujących ze swoimi kolegami z innych centrów rozwojowych NSN na świecie. "Zastanawiają się oni m.in. jakie funkcjonalności zaoferować w sieci LTE, choć ważniejsze jest obecnie poszukiwanie odpowiedzi na zasadnicze pytanie, jak - przy 100-krotnym. wzroście ruchu w sieciach komórkowych - sprawić, aby koszty zwiększania ich przepustowości pozwoliły operatorom utrzymać rentowność, mimo nacisku na obniżanie cen usług" - mówi Radomir Grucza.

Współpraca z uczelniami

Większość kandydatów starających się pracę w Nokia Siemens Networks to absolwenci wyższych uczelni technicznych. Dlatego NSN - poza własnym centrum - współpracuje w pracach badawczo-rozwojowych z polskimi uczelniami. Firma zastanawia się też nad prowadzeniem wspólnych, innowacyjnych projektów. Współpraca objęłaby Politechniki w Polsce. Rozpoczęły się już wstępne rozmowy. Na Politechnice Warszawskiej - w ramach laboratorium BRAMA - NSN premiuje już studentów za aplikacje stworzone na platformę IMS (IP Multimedia Subsystem). Na Politechnice Wrocławskiej zaś, eksperci NSN prowadza regularne specjalistyczne wykłady i laboratoria, współorganizują konferencje naukowe, a także oferują cały program praktyk dla studentów.

NSN jest także sponsorem Krajowej Konferencji Radiotelekomunikacji, Radiofonii i Telewizji, która w tym roku odbywa się na Politechnice Warszawskiej. Nokia Siemens Networks należy też do Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Być może w jej ramach uda się w tym roku stworzyć wspólny projekt.


TOP 200