Kolejne firmy IT wybierają się na parkiet

W pierwszej połowie 2008 r. na GPW mają zadebiutować akcje ABC Data, kolejnego dystrybutora na warszawskiej giełdzie.

W pierwszej połowie 2008 r. na GPW mają zadebiutować akcje ABC Data, kolejnego dystrybutora na warszawskiej giełdzie.

W pierwszej połowie 2008 r. na GPW mają zadebiutować akcje ABC Data, kolejnego dystrybutora na warszawskiej giełdzie. Takie zadanie przed spółką postawi jej główny akcjonariusz - MCI Management. Sprzedaż udziałów na giełdzie ma dostarczyć firmie kapitał na dalszy rozwój. W maju za 58 mln euro MCI kupił od Grupy Actebis pakiet 80% udziałów w tej spółce oraz dystrybutorach sprzętu IT w Danii, Norwegii, Szwecji, Czechach i na Słowacji. W tych krajach marka Actebis ma być zastępowana przez ABC Datę.

Z kolei Rodan Systems zamierza zadebiutować na nowym rynku giełdowym NewConnect jeszcze w III kwartale br. NewConnect to nowy rynek na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przeznaczony dla małych i średnich spółek o dużych perspektywach wzrostu. Jego atutem mają być mniejsze wymagania formalne i niższy koszt pozyskania kapitału. Najważniejsze cele emisyjne firmy to wprowadzenie na rynek produktów opartych na dotychczasowych pracach badawczych, rozwój sieci dystrybucji oraz rozszerzenie oferty produktowej i ekspansja na nowe segmenty rynku. Głównym odbiorcą produktów i rozwiązań Rodan Systems jest rynek administracji publicznej. Na rynku NewConnect zadebiutują także Digital Avenue i - dwie spółki portfelowe funduszu MCI Management.

40 mln zł

to średnia wartość IPO spółki z branży IT na GPW od początku stycznia 2006 r

Debiut na warszawskiej giełdzie planuje również zagraniczny dystrybutor komponentów - Grupa Asbis. Dystrybutor jest już notowany na londyńskim rynku AIM. W Warszawie planuje wejście na giełdę na przełomie trzeciego i czwartego kwartału br. Wysokość publicznej emisji sięgnie kilkuset milionów zł. Pozyskane środki dystrybutor zamierza wydać m.in. na: wejście na nowe rynki o dużym potencjale wzrostu, wprowadzanie własnych marek produktów i rozwiązań oraz przejęcia innych podmiotów. W 2006 r. przychody Asbis wyniosły 1 mld USD, a zysk netto 11,1 mln USD. Grupa Asbis zajmuje się dystrybucją komponentów na terenie Europy Środkowo-Wschodniej oraz na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Najbliższy debiutu jest , firma zajmująca się produkcją i wdrożeniami oprogramowania dla logistyki, która chce z GPW uzyskać przeszło 10 mln zł. Przedział cenowy akcji ustalono na 19,7-23,2 zł. Połowę pieniędzy z emisji Quantum chce przeznaczyć na rozwój produktów. Celem jest także wejście na rynki UE oraz krajów byłego Związku Radzieckiego. 5 mln zł ma sfinansować akwizycje.


TOP 200