Kolejne firmy IT w drodze na GPW

''Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 15 września br. nastąpi przydział akcji i zamknięcie oferty publicznej'' - mówił podczas prezentacji prospektu emisyjnego firmy ATM Tadeusz Czichon, wiceprezes zarządu i jeden z głównych akcjonariuszy warszawskiej spółki. Niemalże w tym samym czasie prospekt emisyjny prezentował Comp Rzeszów. Sprzedaż akcji spółki i zamknięcie oferty publicznej ma nastąpić 17 września. Na jesień tego roku wejście na warszawski parkiet zaplanował także Matrix.pl. Do debiutu w 2005 r. przymierza się również Lumena.

''Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, 15 września br. nastąpi przydział akcji i zamknięcie oferty publicznej'' - mówił podczas prezentacji prospektu emisyjnego firmy ATM Tadeusz Czichon, wiceprezes zarządu i jeden z głównych akcjonariuszy warszawskiej spółki. Niemalże w tym samym czasie prospekt emisyjny prezentował Comp Rzeszów. Sprzedaż akcji spółki i zamknięcie oferty publicznej ma nastąpić 17 września. Na jesień tego roku wejście na warszawski parkiet zaplanował także Matrix.pl. Do debiutu w 2005 r. przymierza się również .

W ofercie publicznej zostanie zaoferowanych 1,12 mln akcji ATM.

Ponad 817 tys. to akcje należące do funduszu Polish Pre-IPO Fund. Tylko 300 tys. akcji to nowa emisja. Wejście na giełdę to dla Polish Pre-IPO Fund jeden ze sposobów wycofania się z inwestycji w ATM. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku firm Comp Rzeszów i Matrix.pl. Udziałowcem pierwszej jest fundusz Enterprise Investors, drugiej szwajcarska instytucja finansowa Brevi Consulting.

Spółki informatyczne i ich inwestorzy mają nadzieję, że dzięki dobrej koniunkturze, na którą czekano przez kilka ostatnich lat, uda się pozyskać zakładaną ilość funduszy. ATM spodziewa się otrzymać za akcje nowej emisji ok. 9 mln zł, które chce przeznaczyć na rozwój infrastruktury sieciowej. Comp Rzeszów liczy na 40 mln zł, które zainwestuje w przejęcie spółek IT na Słowacji, a w dalszej perspektywie w Rosji i na Ukrainie. Z kolei Matrix.pl chce przeznaczyć fundusze uzyskane z giełdy na przejmowanie mniejszych spółek, rozwijanie kompetencji w zakresie systemów ERP i CRM, a także rozwój dotychczasowych produktów. Powodem wejścia Lumeny na giełdę są plany związane z przejmowaniem małych firm i ekspansja na rynki: białoruski i ukraiński.

Trwające od jesieni 2003 r. ożywienie na giełdzie zachęca coraz więcej firm IT do wprowadzania własnych akcji na warszawski parkiet. Jednak debiut tych, które zdecydowały się to uczynić w ciągu najbliższych tygodni, obarczony jest pewnym ryzykiem.

Inwestorzy niecierpliwie czekają bowiem na zapowiadaną od dawna megaemisję akcji banku PKO BP. Może ona nastąpić - wg nieoficjalnych informacji - już w październiku albo listopadzie br.

Zdaniem analityków, choć nie powinno to zadecydować o sukcesie bądź porażce publicznej emisji akcji mniejszych spółek, raczej nie pozostanie bez wpływu na ich ofertę. "Z jednej strony dobra spółka i rozsądna cena za jej akcję to znakomity przepis na sukces bez względu na termin debiutu, pomijając oczywiście okres bessy i wakacje. Z drugiej strony, tak duża emisja jak w przypadku PKO BP może odwrócić uwagę inwestorów od mniejszych spółek. Część posiadanych przez nich środków - która mogłaby zostać przeznaczona na zakup akcji innych firm - może zostać zamrożona" - twierdzi jeden z analityków. Zastrzega, że co prawda trudno generalizować, jednak nie należy - wobec planowanego debiutu banku PKO BP - spodziewać się dużej nadsubskrypcji na akcje mniejszych spółek.


TOP 200