Kolejna wersja SMS

Systems Management Server 3.0 będzie zintegrowany z usługami katalogowymi Active Directory.

Systems Management Server 3.0 będzie zintegrowany z usługami katalogowymi Active Directory.

Do końca tego roku Microsoft udostępni wersję beta Systems Management Servera 3.0, który znany jest także jako Opal.

Nowa wersja tego systemu do zarządzania aplikacjami oraz stacjami roboczymi pracującymi w sieci komputerowej ma oferować zautomatyzowaną w większym niż dotąd stopniu dystrybucję aplikacji oraz możliwość śledzenia apletów WWW, pracujących w sieci.

Produkt jednak nie przyniesie administratorom żadnych korzyści, jeżeli nie przeprowadzą oni aktualizacji posiadanego oprogramowania serwerowego Windows NT do wersji 5.0. Nowy SMS będzie bowiem ściśle zintegrowany z systemem usług katalogowych Active Directory, które mają być dostępne wraz z NT 5.0. Wiadomo jednak, że system ten nie pojawi się na rynku wcześniej niż w III kwartale przyszłego roku.

Jednocześnie wiadomo, że NT 5.0 ma zawierać własne wbudowane mechanizmy dystrybucji oprogramowani,a a także bardziej zaawansowane narzędzia do zarządzania klientami sieciowymi i aplikacjami. Powstaje więc pytanie, z jakich powodów użytkownicy mieliby dokupować oprogramowanie oferujące analogiczne funkcje.

Microsoft nie martwi się jednak o to, że możliwości obu produktów będą wzajemnie zazębiać się. Przedstawiciele firmy argumentują, że przewagą SMS-a będzie jego większa wydajność oraz możliwość stosowania bardziej zaawansowanych funkcji niż wbudowanych w NT 5.0. System będzie oferować bowiem możliwość dystrybucji aplikacji, ale tylko na poziomie departamentalnym, a nie w całej firmie. Za obsługę dystrybucji oprogramowania na poziomie całej korporacji ma odpowiadać SMS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200