Kolejna wersja Exchange

Microsoft udostępnił do testowania publiczną wersję beta serwera Microsoft Exchange 4.5.

Microsoft udostępnił do testowania publiczną wersję beta serwera Microsoft Exchange 4.5.

Podczas targów NetWorld+Interop Microsoft udostępnił pierwszą publiczną wersję beta oprogramowania Microsoft Exchange 4.5 - kolejnej wersji wprowadzonego na rynek w wietniu br. systemu poczty elektronicznej ze zintegrowanymi mechanizmami pracy grupowej. Najważniejsze cechy nowej wersji związane są z poszerzeniem otwartości systemu i implementacją w nim popularnych standardów internetowych.

Według zapewnień Microsofta wersję tę otrzymało zaledwie 250 zainteresowanych, którzy w ciągu kilku tygodni mają zgłosić wszelkie uwagi i propozycje dotyczące wyglądu finalnej wersji produktu.

LDAP i POP3

Nowa wersja Microsoft Exchange wspierać ma protokół LDAP (Lightweight Directory Access Protocol), dzięki czemu użytkownicy będą mogli dostawać się do bazy danych serwera Microsoft Exchange za pośrednictwem dowolnej przeglądarki wyposażonej w obsługę tego protokołu. Ponadto umożliwi on także synchronizację danych między Exchange'em a dowolnymi usługami katalogowymi zgodnymi z LDAP.

Istotną cechą Exchange 4.5 będzie także standardowa obsługa protokołu POP3. Na jego brak w poprzedniej wersji narzekali ci użytkownicy, którzy w codziennej pracy nie mogli wykorzystywać klienta Microsoft Exchange (Użytkownicy posiadający zbyt słabe komputery lub też pracujący na innych platformach systemowych, dla których oprogramowanie klienta nie było dostępne). W nowej wersji, dzięki obsłudze POP3, możliwe będzie odbieranie poczty elektronicznej za pośrednictwem dowolnego klienta pocztowego wyposażonego w obsługę tego standardu. Użytkownicy wykorzystujący tę opcję nie będą mieli jednak dostępu do publicznych folderów znajdujących się na serwerze.

Chudszy klient

Użytkownicy Exchange'a, oprócz korzystania z oryginalnego, lecz dosyć wymagającego klienta tego systemu, a także ubogich i mało zasobożernych klientów POP3, komunikować się będą także z nowym oprogramowaniem klienckim o nazwie Outlook.

Klient ten, według zapewnień Microsofta, dostarczany będzie zarówno z pakietem Office 97, jak i serwerem Exchange. Będzie on miał zdecydowanie mniejsze wymagania sprzętowe niż oryginalny klient Exchange i będzie pełnił funkcję integrującą funkcje poczty elektronicznej, terminarza, a także menedżera tworzonych i przesyłanych dokumentów. Pełny opis Outlooka zamieściliśmy w nr 34 Computerworlda.

Poprzez WWW

Nowością, zawartą w becie serwera Exchange 4.5, jest również możliwość przeglądania poczty elektronicznej za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW. Usługa ta realizowana jest za pośrednictwem serwisu o nazwie Web Access Service w oparciu na protokole HTTP. Użytkownicy wykorzystujący oprogramowanie Internet Explorer, Netscape Navigator, Mosaic lub inną przeglądarkę będą mogli za pośrednictwem graficznego interfejsu WWW odbierać, wysyłać i odpowiadać na listy, korzystać z książki adresowej, przeglądać zawartość publicznych folderów, a także sprawdzać terminy w kalendarzach Schedule+ i efektywnie zarządzać spotkaniami. WWW w żaden sposób nie ogranicza użytkownika, a wręcz ułatwia mu pracę, szczególnie wtedy gdy jest on znacznie oddalony od firmy i nie ma ze sobą notebooka z zainstalowanym pełnym klientem Exchange'a.

Exchange 4.5 w pełni wspiera protokół NNTP (Network News Transport Protocol), który używany jest przy dystrybucji sieciowych informacji dostępnych w ramach tematycznych list dyskusyjnych. Dzięki obsłudze protokołu NNTP dowolne internetowe grupy newsowe mogą być "zaprenumerowane" i udostępnione w ramach publicznych folderów serwera Exchange. Protokół NNTP odpowiedzialny jest także za czynność odwrotną - odesłanie odpowiedzi na pocztę elektroniczną z publicznych folderów do odpowiednich serwerów NNTP w Internecie.

Exchange szyfrował będzie przesyłane dane zgodnie ze standardem S/MIME.

Znieść ograniczenia

Jednak Exchange 4.5 to nie tylko nowe funkcje, ale także sporo poprawek do sprzedawanej obecnie wersji. Przede wszystkim usunięty został limit 16 GB objętości serwera Exchange. Choć górna granica dla wersji 4.5 nie została określona, to prawdopodobnie będzie ona ustalona na poziomie 16 TB. Pozwoli to dużym klientom z większą pewnością wdrażać serwery Exchange, bez obawy, że mogą one nie podołać natłokowi poczty elektronicznej.

Nowa wersja oprogramowania zostanie także zoptymalizowana pod kątem pracy na serwerach wieloprocesorowych. Exchange 4.5 w większym stopniu niż poprzednia wersja wykorzystywać będzie możliwości oferowane przez kilka pracujących symetrycznie procesorów.

Inne zapowiadane usprawnienia, wśród których znajduje się możliwość klastrowania serwerów Exchange, dostępne będą dopiero po wprowadzeniu na rynek oprogramowania Wolfpack lub też w kolejnej wersji Windows NT zapowiadanej na koniec przyszłego roku.

Integracja

Microsoft Exchange Server 4.5, w przeciwieństwie do poprzedniej wersji pakietu, dostarczany jest wraz z narzędziami umożliwiającymi jego prostą integrację z innymi systemami pocztowymi. Wersja beta oferuje narzędzia zapewniające koegzystancję Exchange'a z cc:Mail Lotusa oraz migrację z systemów GroupWise Novella i Collabra Share.

Najwyższy poziom integracji zapewniony został między systemem Microsoftu a cc:Mail Lotusa. Konektor dostarczany z wersją beta zapewnia swobodną wymianę informacji między dwoma systemami wraz z automatyczną synchronizacją danych o użytkownikach.

Według zapewnień Microsofta pełna wersja produktu dostępna ma być pod koniec br. Według danych IDC, wersja 4.0 pakietu zdobyła w ciągu niespełna pół roku 750 tys. użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200