Kolejna iskierka

Sun Microsystems wprowadza serwery klasy wyższej wyposażone w procesory UltraSPARC IV.

Sun Microsystems wprowadza serwery klasy wyższej wyposażone w procesory UltraSPARC IV.

UltraSPARC IV to w istocie dwa nieznacznie zmodernizowane rdzenie procesora UltraSPARC III korzystające ze wspólnej szyny systemowej, kontrolera pamięci DRAM i pamięci cache L2 o pojemności do 16 MB (dla każdego rdzenia). W nowym procesorze zastosowano technologię CMT (chip-level multithreading), która umożliwia równoległe wykonywanie dwóch zestawów instrukcji. Układ zawiera zaledwie 66 mln tranzystorów, niemniej firma ocenia, że pozwoli to na zwiększenie wydajności układu od 1,6 do nawet 2 razy. Układ został zbudowany przez Texas Instruments i jest produkowany w technologii 0,13 µm. Przewidywana częstotliwość zegara wyniesie 1,05 GHz lub 1,2 GHz.

Oprócz pięciu systemów z procesorami UltraSPARC IV, Sun zaprezentował pierwszy serwer z procesorami Opteron, nowy dwuprocesorowy serwer blade oraz kilka uaktualnień oprogramowania.

Bez większych zmian

Poza możliwością zastosowania układów UltraSPARC IV nowe serwery SunFire nie różnią się zbytnio od poprzednich wersji. Nowinki dotyczą podsystemów zasilania, wentylatorów oraz podsystemów I/O.

Te ostatnie, dzięki zastosowaniu nowych mostków, mają zapewnić serwerom większą wydajność.

Nowe układy zachowają sprzętową i elektryczną zgodność z montowanymi obecnie w serwerach Sun Microsystems płytami głównymi. "Zgodnie z przyjętą przez Sun zasadą nowe maszyny mogą obsługiwać przynajmniej dwie generacje procesorów. W nowych serwerach można więc wykorzystać także procesory UltraSPARC III, zaś w starych modelach UltraSPARC IV. Można także mieszać układy w ramach jednego systemu" - mówi Radosław Rafiński, inżynier w Sun Microsystems Poland.

Mimo wykorzystania dwóch rdzeni w jednym układzie, użytkownik będzie "widział" tylko jeden układ. "Zdecydowaliśmy, że system operacyjny będzie ukrywał, iż procesor składa się z dwóch rdzeni. Dla użytkownika to nadal jeden procesor. To Solaris nimi zarządza, odpowiada za współdzielenie pamięci podręcznej itd." - tłumaczy Radosław Rafiński. Przedstawiciele Sun Microsystems Poland twierdzą, że ceny nowych maszyn pozostaną na poziomie tych zastępowanych przez nie w ofercie.

Procesory z zewnątrz

Kolejna iskierka

SunFire E25K - następca największego dotychczas serwera Sun Microsystems SunFire 15K - mieści do 106 procesorów.

W ofercie Sun Microsystems pojawił się pierwszy serwer wyposażony w procesor Opteron firmy AMD. SunFire V20z to maszyna dwuprocesorowa przeznaczona do montażu w szafie przemysłowej (wys. 1U). Serwer może obsłużyć do 16 GB pamięci RAM i mieści dwa dyski wewnętrzne. Ma także dwa porty PCI-X oraz port UltraSCSI. W SunFire V20z będą wykorzystywane procesory taktowane zegarami 1,4-2,4 GHz. Serwer będzie oferowany z preinstalowanym systemem operacyjnym Solaris lub Linuxem (Red Hat bądź SuSE Linux).

Firma stara się podkreślać, że inaczej niż w przypadku oferowanych przez Sun systemów z procesorami Intela (pozyskiwanymi na standardowych zasadach OEM), serwery z Opteronami powstały w ramach bliskiej współpracy technologicznej z AMD.

Sun wzbogacił ofertę w nowy serwer typu blade wyposażony w dwa procesory Intela Xeon. W standardowej obudowie (SF B1600) o wysokości 3U można umieścić maksymalnie osiem blade (alternatywnie można w niej zmieścić 16 kart jednoprocesorowych).

"Karta serwera dwuprocesorowego jest dwa razy szersza od karty jednoprocesorowej. Ze względu na dużą emisję ciepła przez Xeony musieliśmy zastosować dodatkowe chłodzenie" - mówi Radosław Rafiński.

Aktualizacje w cenie

Firma zaprezentowała uaktualnienia do Java Enterprise System (JES) i Java Desktop System (JDS). JES to pakiet aplikacji serwerowych, znany wcześniej pod nazwą Orion. W jego skład wchodzą: system operacyjny Solaris dla platformy SPARC lub x86 i zestaw serwerów Sun ONE: Application Server, Directory Server, Directory Proxy Server, Identity Server, Messaging Server, Calendar Server, Instant Messaging, Portal Server, SunRay Server - system pozwalający udostępniać na serwerze dowolne unixowe aplikacje "biurkowe" poprzez programowego cienkiego klienta SoftRay. W skład JES wchodzi także oprogramowanie klastrowe Sun Cluster 3.1. "Zgodnie z obecnie przyjętą polityką klient, kupując licencję, otrzymuje przez 12 miesięcy co kwartał uaktualnienia. Co więcej, nie jest to kilka płyt CD, ale zestaw zintegrowanych komponentów, których współdziałanie zostało dokładnie przetestowane. Klient sam nie musi nic robić" - twierdzi Radosław Rafiński.

Z kolei JDS to pakiet oprogramowania dla stacji roboczych, w skład którego wchodzą m.in. system Linux z graficznym środowiskiem okienkowym Gnome, zestaw programów biurowych Star Office 7, klient poczty elektronicznej Evolution, przeglądarka Mozilla i środowisko wykonawcze Java.

Za pół roku ma się pojawić zupełnie nowa, druga wersja JDS. O ile w pierwszej edycji Sun skoncentrował się na użytkownikach, o tyle kolejna wersja ma zaoferować większe możliwości administratorom - chodzi zwłaszcza o narzędzia do zdalnego instalowania na stacjach roboczych oprogramowania oraz poprawek. Administratorzy otrzymają także narzędzia pozwalające im wspomagać zdalnych użytkowników przez przejęcie kontroli nad ich stacjami roboczymi.

Jxta do cennika

Niedawno okazało się także, że rozwijana przez Sun Microsystems technologia Jxta wkrótce stanie się częścią oferty produktowej. Jxta dostarcza mechanizmów komunikacyjnych do tworzenia połączeń typu peer-to-peer (pomiędzy komputerami PC, serwerami, telefonami czy urządzeniami PDA) w rozproszonych środowiskach. Sieci typu peer-to-peer zwykle nie są sterowane przez centralny serwer, a Jxta dostarcza mechanizmy do wyszukiwania urządzeń i komunikowania się bezpośrednio. W grudniu ub.r. firma opublikowała wersję 2.2 J2SE (Java 2 Standard Edition) - implementacji Jxta. Kolejna edycja (kodowa nazwa Churrasco) ma się pojawić w marcu br.

Liczba programistów, którzy pobrali z Internetu bezpłatny kod Jxta przekroczyła 2 mln.

Nowe serwery Sun Microsystems
  • E2900 (następca SF 1280) do 12 procesorów

  • E4900 (następca SF 4800) do 12 procesorów

  • E6900 (następca SF 6800) do 24 procesorów

  • E20K (następca SF 12K) do 52 procesorów

  • E25K (następca SF 15K) do 106 procesorów

TOP 200