Kolejna fala masowych zwolnień w HP. Łącznie pracę straci do 50 tysięcy osób

W firmie Hewlett-Packard od dwóch lat zachodzą poważne zmiany, które skutkują kolejnymi zwolnieniami. Tym razem pracę stracić może od 11 do 16 tysięcy osób.

HP ma spore problemy związane ze spadkami sprzedaży całej branży komputerowej, a na domiar złego firma oddała pozycję lidera chińskiemu Lenovo i odpowiada po 2013 roku już za tylko 16,2 procent rynku. W przeciwieństwie do niektórych konkurentów, amerykańska firma nie święci też sukcesów w dynamicznie rozwijającej się branży mobilnej.

Słaba sprzedaż skutkowała w 2012 roku poważnymi problemami finansowymi i jest jedną z przyczyn trwającej już blisko dwa lata restrukturyzacji. Po ogłoszeniu przez Meg Whitman, prezes HP, decyzji o ratowaniu firmy w obliczu kryzysu nad pracownikom zawisło widmo masowych zwolnień. Te niestety trwają do dziś, a w następnej turze z pracą w HP pożegna się 11-16 tysięcy osób (z 317 tysięcy zatrudnionych). Ma to skutkować miliardem dolarów oszczędności w skali roku.

Zobacz również:

  • HP na zakupach

Na przestrzeni poprzednich lat z pracą w HP pożegnało się już wcześniej 34 tysiące osób, więc po dodaniu kolejnych 16 tysięcy liczba pracowników z którymi zakończy współpracę HP może urosnąć do 50 tysięcy osób. Meg Whitman zapewnia przy tym, że ogłoszona teraz kolejna fala zwolnień będzie już ostatnią. Restrukturyzacja przyniosła wreszcie pożądane efekty: firma zanotowała w zeszłym roku wzrost przychodów. Spadający udział w rynku i brak sukcesów na rynku mobilnym to jednak nie jedyne problemy HP. W kwietniu w Polsce wybuchła afera, gdy amerykańska firma przyznała się do korupcji.

Kolejna fala masowych zwolnień w HP. Łącznie pracę straci do 50 tysięcy osób

HP zostało zamieszane bowiem w tzw. infoaferę, której wynikiem było wykrycie nieprawidłowości i nałożenie na amerykańską firmę 108 milionów dolarów kary. Przyznanie się do korupcji to też duża zadra na wizerunku przedsiębiorstwa. Na razie jednak nie zanosi się na to, żeby producent zamknął polskie biuro, a produkty Hewlett-Packard nadal są dostępne w sprzedaży.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200