Kolej na kolej

Planowana restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych dotknie także wchodzące w ich skład Centrum Informatyki Kolejnictwa.

Planowana restrukturyzacja Polskich Kolei Państwowych dotknie także wchodzące w ich skład Centrum Informatyki Kolejnictwa.

Centrum Informatyki Kolejnictwa (CIK) to jedna z największych w Polsce organizacji informatycznych zatrudniająca ok. 1400 informatyków. "Zarząd już dawno podjął decyzję o wydzieleniu Centrum Informatyki Kolejnictwa jako - w 100% zależnej od PKP - spółki prawa handlowego. Nie wiadomo jednak, jaki kształt miałaby mieć nowa firma ani kiedy miałaby powstać. Wszystko zależy od tego, kiedy Sejm przyjmie ustawę o restrukturyzacji kolei państwowych" - mówi Andrzej Sabat, dyrektor Centrum Informatyki Kolejnictwa. "Jeśli do końca tego roku nie zostaną podjęte konkretne decyzje, w przyszłym roku PKP samo przeprowadzi wydzielenie CIK" - dodaje.

Zdaniem przedstawicieli Centrum Informatyki Kolejnictwa, jednostka ta jest klasycznym integratorem i tego typu działalnością chciałaby się zająć po zakończeniu restrukturyzacji. "Możemy prowadzić kompleksowe projekty począwszy od rozpoznania potrzeb klienta, poprzez pisanie aplikacji pod klucz, na zapewnieniu łączności w ramach sieci WAN skończywszy" - przekonuje Andrzej Sabat. CIK liczy na zamówienia z administracji, ale także polskich przedsiębiorstw szukających kompleksowych rozwiązań informatycznych. Centrum jest obecnie odpowiedzialne za obsługę informatyczną Polskich Kolei Państwowych. CIK od kilku już lat prowadzi projekt, określany wspólną nazwą SKPZ - System Kierowania Przewozami. Dzięki niemu ma powstać zintegrowany system wspomagający zarządzanie firmą.

Oprócz już działającego systemu rezerwacji biletów, w jego skład wejdą trzy aplikacje: oprogramowanie wspomagające działalność w zakresie zawierania umów akwizycyjnych, obliczania należności za przewozy kolejowe i ewidencji wagonów. "Posiadamy własne centrum zarządzania siecią, rozbudowaną infrastrukturę serwisową i szkoleniową" - mówią o atutach CIK jego przedstawiciele. Centrum Informatyki Kolejnictwa zarządza także kilkoma sieciami rozległymi, w tym siecią pakietową KOLPAK.

Aby konkurować z firmami komercyjnymi, Centrum Informatyki Kolejnictwa musi zostać zrestrukturyzowane. Dotyczy to m.in. zmniejszenia liczby zatrudnionych osób z 1400 do 600-700. Zwiększyć ma się udział projektantów i programistów, dzisiaj CIK zatrudnia ich 200-250. Projekt restrukturyzacji CIK i opracowanie biznes-planu na lata 2001-2003 ma przygotować wrocławska firma doradcza MCI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200