Kogo by tu przejąć

Wprawdzie w tym roku nie dokonano transakcji na miarę połączenia HP i Compaqa, jednak nie można powiedzieć, że nie zdarzyło się nic ciekawego.

Wprawdzie w tym roku nie dokonano transakcji na miarę połączenia HP i Compaqa, jednak nie można powiedzieć, że nie zdarzyło się nic ciekawego.

Wydaje się, że najwięcej zamieszania na rynku wywołała transakcja, która do tej pory nie doszła do skutku - Oracle podjął próbę wrogiego przejęcia PeopleSoft. Sprawa zaczęła się jak dobry kryminał zrealizowany wg klasycznej recepty mistrza suspensu. Najpierw było trzęsienie ziemi, a później napięcie nadal rosło. W czerwcu br. rynkiem ERP wstrząsnęła wiadomość, że PeopleSoft chce przejąć za 1,7 mld USD jednego ze swoich konkurentów - J.D. Edwards. W efekcie tej transakcji miał powstać drugi co do wielkości producent systemów ERP na świecie (ok. 8-proc. udział), ustępujący jedynie SAP (18%). Nowa firma wyprzedziłaby Oracle'a (5,4%).

Bój o PeopleSoft i Linuxa

Szybko zareagował na to Larry Ellison, charyzmatyczny prezes Oracle'a. Oferta jego firmy została skierowana bezpośrednio do akcjonariuszy PeopleSoft, który chciał odkupić ich akcje za 5,1 mld USD. Sprawa nie została zakończona do dziś. W tym czasie PeopleSoft przejął J.D. Edwards. Oracle nie zamierza złożyć broni. Wraz z częścią akcjonariuszy PeopleSoft kwestionuje w sądzie metody obrony stosowane przez zarząd PeopleSoft. Pomimo trwających postępowań, prawdopodobnie nie dojdzie do trzeciego pod względem wartości wrogiego przejęcia na rynku IT.

Mimo ogromnego zamieszania, jakie wywołały wyżej opisane wydarzenia, nie będą miały one jednak tak dużego wpływu na rozwój branży, jak transakcje Novella. W sierpniu br. producent NetWare przejął firmę Ximian, rozwijającą linuxowe środowisko biurowe i narzędzia do zarządzania oprogramowaniem w sieciach korporacyjnych. Z kolei w listopadzie Novell przejął niemiecki SuSE Linux. Zbiegło się to w czasie z informacją o tym, że Red Hat - największy dystrybutor systemu Linux - rezygnuje z bezpłatnych wersji swojego systemu i koncentruje się na sprzedaży dla przedsiębiorstw. Na wieść o transakcji akcje Novella podrożały aż o 45%.

Mimo że na zakup SuSE Novell wydał 210 tys. USD, to z dnia na dzień stał się główną siłą rynku linuxowego i trafił na pierwsze strony gazet. Choć Novell sprzeciwia się takiemu postawieniu sprawy, odezwały się głosy, że producent NetWare jeszcze raz stara się zmierzyć z Microsoftem.

Pamięci masowe w cenie

Podczas tradycyjnie sennego okresu wakacyjnego doszło do innej dużej transakcji. EMC za 1,3 mld USD przejął Legato. Transakcja to kolejny krok na drodze do założonego celu - 30% udziału w sprzedaży systemów zarządzania pamięciami masowymi. Legato to dziesiąty już producent oprogramowania, kupiony przez EMC. Firma chce się dzięki temu uniezależnić od sprzedaży sprzętu. Zgodnie z danymi Gartner Group przed ostatnią transakcją udział EMC w rynku oprogramowania do ochrony danych wynosił zaledwie 2%, plasując tę firmę daleko za Veritas (47%) i IBM (16,6%). Zakup Legato pozwoli na zwiększenie udziału w rynku do ok. 8%.

W grudniu br. EMC poinformował o kolejnym przejęciu, tym razem producenta rozwiązań do wirtualizacji serwerów VMware. Ta z pozoru dziwna transakcja może mieć dla rynku IT daleko idące konsekwencje. Oprogramowanie ESX Server 2.0 firmy VMware to programowy emulator nie tylko serwerów x86, lecz także wszystkich innych elementów centrum danych, m.in. pamięci masowych i urządzeń LAN/WAN/SAN. Można oczekiwać, że w dłuższej perspektywie EMC będzie chciało konkurować na rynku rozwiązań do zarządzania infrastrukturą z obecnymi jego liderami: CA, BMC, HP i IBM.

Interesujące będzie również obserwowanie reakcji Microsoftu na tę transakcję. Koncern z Redmond przejął innego producenta rozwiązań do wirtualizacji serwerów - firmę Connectix. To nie jedyny tegoroczny zakup producenta Windows. Firma przejęła także GeCAD Software z Rumunii, produkujący pakiet RAV AntiVirus przeznaczony dla Windows i Linux. Może to świadczyć o tym, że Microsoft chce wprowadzić na rynek własny program antywirusowy.

Połączenia paneuropejskie...

W sierpniu br. IDS Scheer poinformował o przejęciu środkowoeuropejskich i północnoamerykańskich oddziałów Plauta. W wyniku tej fuzji powstała firma, która tylko w Europie będzie dysponować ponad 2000 konsultantów. Kolejnych 200 trafi do amerykańskiego i kanadyjskiego oddziału IDS Scheer. Z kolei we wrześniu Atos Origin przejął za 1,3 mld euro SchlumbergerSema.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200