Kody z dobrego źródła

Elektroniczny bibliotekarz projektów informatycznych powstał z uwagi na potrzeby programistów ComArch. Obecnie jest sprzedawany na zewnątrz.

Elektroniczny bibliotekarz projektów informatycznych powstał z uwagi na potrzeby programistów ComArch. Obecnie jest sprzedawany na zewnątrz.

Firmy tworzące kilka projektów informatycznych mają wiele problemów: jak zapewnić programistom łatwy dostęp do kodów źródłowych aktualnie tworzonej aplikacji, gdzie przechowywać pliki, jak upewnić się, czy nikt nieupoważniony nie zmieni kodu, jak powrócić do poprzedniej wersji kodu, jak korzystać z jednego pliku w wielu aplikacjach itp. Dotyczy to także krakowskiej firmy ComArch, tworzącej aplikacje oparte na bazie i narzędziach Oracle'a. Próba zakupienia przed kilkoma laty programu do kontroli wersji kodów źródłowych aplikacji wykazała, że w owym czasie nie istniały na rynku narzędzia spełniające wymagania firmy. Były zbyt drogie, działały jedynie w środowisku systemów unixowych lub nie współpracowały z bazą Oracle'a. W efekcie w firmie powstał program PowerSource dla Windows, który jest komercjalizowany dla potrzeb innych użytkowników.

Bibliotekarz elektroniczny

PowerSource pełni rolę bibliotekarza, którego zadaniem jest bezpieczne przechowywanie powierzonych mu zasobów: plików, dokumentów, projektów. Pliki z biblioteki można "wypożyczać" do przeglądania, a jeśli mamy odpowiednie uprawnienia - również modyfikować (zmieniać kod aplikacji, dodawać komentarze, dołączać notatki). Wypożyczając plik, trzeba określić cel tej operacji. Jeśli jest to zmiana, inni programiści wprawdzie mogą nadal przeglądać plik lub używać go podczas kompilowania aplikacji, ale muszą liczyć się z tym, że pojawi się nowa wersja. Po zmianie plik wraca do biblioteki, otrzymuje komentarz o zmianach i nowy numer wersji. Dawna wersja pliku jest nadal dostępna, co pozwala na powrót do stanu aplikacji w dowolnie wybranym momencie.

Wersyjność plików pozwala na dostosowanie jednej aplikacji do wymagań różnych klientów, bez obawy, że zagubi się informacja, jakie pliki i w jakiej wersji wchodzą w skład konkretnej aplikacji. W przypadku używania tych samych plików kodów źródłowych do tworzenia wielu aplikacji istnieje możliwość współdzielenia plików między różnymi projektami informatycznymi. Każda zmiana pliku źródłowego propaguje się automatycznie na wszystkie aplikacje, które z niego korzystają. Można jednak zablokować zmiany pliku w aplikacji, "przypinając" określoną wersję pliku do aplikacji.

Pliki w bazie

Pliki i informacje z nimi związane (komentarze przed i po wypożyczeniu, numer wersji, twórca lub osoby modyfikujące plik, wszyscy kolejni użytkownicy) są zapisywane w bazie danych, co zapewnia nie tylko bezpieczeństwo i zapis historii rozwoju aplikacji, ale umożliwia również nadawanie uprawnień do korzystania z plików, projektów lub grup plików poszczególnym osobom lub grupom. Pliki przechowywane są w bazie w całości (nie przyrostowo), co wprawdzie znacznie zwiększa rozmiary bazy przy intensywnych pracach programistycznych, ale zapewnia szybki dostęp do pliku. Programista może stworzyć na lokalnym dysku własną kopię potrzebnych mu plików i pracować bez połączenia z siecią, a następnie przekazać zmiany do biblioteki.

Pakiet PowerSource ma wbudowane mechanizmy do współpracy z bazami i narzędziami Oracle'a. Bezpośrednio z PowerSource można kompilować aplikacje, tworzyć bazy danych lub odtwarzać schemat istniejącej bazy (pod warunkiem jej dostępności w sieci).

Wstępna wersja pakietu PowerSource działa na Windows 95/98/NT, chociaż aby zapewnić bezpieczeństwo danych, pliki należy przechowywać na serwerze z Windows NT. Koszt licencji na jedno stanowisko programistyczne wynosi 290-390 USD, zależnie od liczby zakupionych licencji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200