Kody na stronie

Visual InterDev, narzędzie do tworzenia aplikacji działających na stronach internetowych, najlepiej pracuje z programami Microsoftu.

Visual InterDev, narzędzie do tworzenia aplikacji działających na stronach internetowych, najlepiej pracuje z programami Microsoftu.

Visual InterDev 6.0 to druga wersja narzędzia Microsoftu, służącego do projektowania aplikacji związanych z Internetem. W porównaniu do InterDev 1.0 wprowadzono w niej duże zmiany. InterDev stał się narzędziem, którym dość łatwo można stworzyć skomplikowany węzeł WWW, korzystający z danych umieszczonych na serwerze SQL.

Dwa moduły

InterDev składa się z dwóch modułów głównych. Pierwszy służy do tworzenia graficznego projektu stron. Edytor przypomina ten, znany z FrontPage 98. Zwiększono w nim jednak możliwość ingerencji programisty w czysty kod HTML. Projektant ma możliwość tworzenia diagramów całego węzła WWW, budowania automatycznie aktualizowanych połączeń między poszczególnymi stronami czy przypisywania "szablonów" określających położenie przycisków nawigacyjnych i standardowy wygląd strony (tło, czcionki itp.).

Drugi moduł jest ściśle związany z programowaniem strony WWW . W InterDev Microsoft wprowadził specjalny obiektowy model skryptów ułatwiający tworzenie stron WWW, do których nie wystarczy HTML czy formularze połączone z elementami CGI. Skrypty Microsoftu pozwalają na tworzenie kodu zarówno do serwera (ASP), jak i klienta (stosowany jest DHTML). Można określić, czy kod będzie zgodny z JavaScript, czy z VBScript. Posługując się tym modelem obiektowym, można korzystać z tzw. Design Time Control - specjalnych obiektów, które pozwalają np. na wprowadzanie danych dla sprawdzenia, czy reagują na określone zdarzenia. Projektowanie strony WWW przypomina wówczas tworzenie formatek w Accesie czy Visual Basicu (w podobny sposób można oprogramowywać zdarzenia).

W pakiet wbudowano debugger, który pozwala na śledzenie zarówno stron ASP, jak i skryptów działających po stronie klienta.

InterDev 6.0 pozwala na pracę w tzw. trybie lokalnym. Projektant nie musi mieć ciągłego połączenia z serwerem WWW . Może wykonać kopie, wprowadzić zmiany, a następnie wysłać zmienione strony do serwera.

InterDev jest odpowiednm narzędziem, ale nie uniwersalnym. Najlepiej pracuje, gdy serwerem WWW jest Internet Information Server Microsoftu bądź gdy wszyscy klienci posługują się przeglądarką IE4.0.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200