Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów

Kilkanaście polskich firm IT i stowarzyszeń zamierza walczyć o upowszechnienie otwartych standardów wymiany i zapisu danych wśród obywateli, w polskim biznesie i przede wszystkim administracji. W tym celu powołano do życia Koalicję na Rzecz Otwartych Standardów (KROS).

Koalicjanci zamierzają działać na rzecz zagwarantowania swobody rozwiązań informatycznych, które służą do przetwarzania i przekazywania informacji. Michał Ruciński, specjalista ds. otwartych standardów z Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego: "Na otwartych standardach skorzystają wszyscy - użytkownicy, twórcy oprogramowania oraz państwo".

"Zamknięty standard znacząco podnosi koszty wytwarzania oprogramowania" - przekonuje Sławomir Kosz, prezes Stowarzyszenia Polski Rynek Oprogramowania PRO, członka KROS. "Jako organizacja skupiająca polskich producentów oprogramowania dostrzegamy, że otwartość będzie determinowała i stymulowała rozwój tego rynku".

"Trudności dla obywateli, wyższe koszty działania dla firm - to efekty stosowania zamkniętych standardów"- wyliczał Piotr Vagla Waglowski członek Internet Society Poland, prowadząc konferencję prasową powołującą do życia KROS. Przypomniał sztandarowy przykład wymuszający na przedsiębiorcach zakup określonego systemu operacyjnego - program Płatnik, służący do komunikacji z ZUS. "Takich przykładów niestety jest więcej" - mówi Waglowski.

"Na naszej witrynie internetowej chcemy prowadzić czarną listę organizacji wymuszających od użytkowników stosowanie zamkniętych standardów" - zapowiada Jarosław Kowalski, szef polskiego Novella, współtwórcy koalicji.

Ideę walki o otwarte standardy na polski grunt postanowił przeszczepić IBM oraz Novell, uczestniczące w działaniach ODF Alliance. Jak mówi Kowalski, do tej międzynarodowej organizacji dołączają coraz liczniej polskie firmy. "Doszliśmy do wniosku, że warto również spróbować działać lokalnie w Polsce i dlatego zwróciliśmy się z propozycją do innych firm i organizacji" - wyjaśnia Kowalski. Do KROS mogą przystąpić kolejne firmy i organizacje, które popierają cele koalicji.

Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów (KROS) na specjalnej stronie www.standardy.org zamierza promować ideę otwartych standardów. KROS zamierza także włączyć się w debatę publiczną na ten temat. O otwartych standardach dyskutowano m.in. na konferencji "Rewolucja informacyjna - otwarte standardy wymiany informacji", która odbyła się w Sejmie w 8 listopada br. pod patronatem marszałka.

Tego samego dnia jednak w innym miejscu i gronie Kevin Turner spotkał się z przedstawicielami MSWiA. Jednym z efektów spotkania było powołanie Centrum Otwartych Rozwiązań dla e- administracji. Minister Dorn podkreślał, że centrum jest otwarte na wszystkich dostawców. "Jesteśmy gotowi jako koalicja do współpracy z MSWiA w tym projekcie" - mówi Jarosław Kowalski, szef polskiego Novella. Kowalski zapowiada, że koalicja będzie dążyć także do wypracowania konsensusu na forum Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Koalicję tworzą obecnie krajowe i zagraniczne firmy i instytucje działające w Polsce

Altar, Corel, IBM, Macrologic (Macrosoft), Novell, Oracle, Rodan Systems, Software AG, 7bulls, 7thGuard.net, Sun Microsystems, Szkoła Główna Handlowa, UBIK Business Consulting, Ux Systems, Varico oraz organizacje: Aviary.pl, ISOC Polska (Internet Society Poland), Stowarzyszenie Linux Profesjonalny i Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO.

***

Czytaj także:

Sąd nakazał ZUS ujawnienie kodu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200