Kluczowe kobiety w IT

Jeszcze kilka lat temu branża IT była postrzegana jako typowo męskie środowisko pracy. Dzisiaj ten stereotyp ulega dużym zmianom – kobiety coraz częściej zajmują kluczowe stanowiska w firmach IT i coraz częściej studiują informatykę.

Jednym z powodów zwiększenia zainteresowania studiami informatycznymi przez kobiety jest fakt, że IT jest jedną z najbardziej rozwijających się i chłonnych branż na rynku pracy. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że do 2016 roku w Europie powstanie 700 tys. nowych miejsc pracy w IT. Jest to również sektor, w którym można liczyć na najlepsze zarobki na rynku. Na przełomie ostatnich lat dodatkowym motywatorem stały się przykłady kobiet, którym udało się zbudować ciekawe ścieżki zawodowe i osiągnąć sukces w branży IT.

Wśród pracujących w sektorze IT pań są zarówno absolwentki kierunków technicznych, wybierające najczęściej pracę testerską lub develoeprską jak i osoby, które postanowiły połączyć swoje doświadczenia zdobyte w różnych obszarach biznesu z zagadnieniami IT. Kobiety, przede wszystkim ze względu na wysoko rozwinięte kompetencje społeczne, chętniej wybierają stanowiska znajdujące się na styku technologii i biznesu, które wymagają częstych kontaktów z ludźmi.

Zobacz również:

  • Specjaliści na czas określony
  • Zarobki w IT znacząco wzrosły

Nie jest już żadnym odkryciem stwierdzenie, że kobiety radzą sobie w szeroko pojętej branży IT nie gorzej niż mężczyźni. Odkryciem są konkretne nazwiska, za którymi kryje się więcej władzy, pieniędzy i kreatywności, niż mogłoby się na pozór wydawać.

Margaret Whitman – uosobienie kobiecości menadżera, prezes i CEO Hewlett-Packard jest uznawana za jedną z najpotężniejszych menedżerek IT. Jedna z 10 kobiet na świecie, która sama dorobiła się miliardowego majątku. Twórczyni potęgi handlu detalicznego – czyli firmy eBay. Prezesem eBaya została w 1998 roku. Firma eBay zatrudniała wówczas tylko 30 osób, była małą stronką aukcyjną o przychodach nieprzewyższających 4 mln dolarów. Po niecałym pół roku zarządzania wprowadziła firmę na giełdę. Meg Whitman przemieniła serwis aukcyjny na wszechstronnego internetowego sprzedawcę dołączając między innymi serwisy dla szukających mieszkań, giełdę samochodową czy porównywarkę cen. Od 2011 roku, jako prezes i dyrektor generalny koncernu HP usiłuje przywrócić dawny blask amerykańskiej marce informatycznej.

Virginia M. Rometty jest prezesem zarządu firmy IBM i pierwszą w historii firmy kobietą, która stanęła na jej czele. Kilka razy z rzędu szefowa giganta IT została uznana przez amerykański magazyn „Fortune” za najpotężniejszą kobietę w biznesie. Wpływ na jej niebywały sukces miały jej odważne decyzje biznesowe w tym ta o komercjalizacji superkomputera IBM Watson oraz ekspansji firmy na niedoceniane wcześniej rynki, jak Afryka. Słynie z miękkiego i empatycznego stylu zarządzania swoimi podwładnymi.

Susan Wojcicki była związana z firmą Google od samego początku. To ona wynajęła garaż, w którym powstała firma Google. Pracę w tej firmie zaczęła jako kierownik działu marketingu. Później stała się jednym z wicedyrektorów. Susan Wojcicki odpowiadała bowiem za przychody firmy i 96% przychodów Google zależało od Susan. Zarządzane przez nią produkty reklamowe przyniosły w 2010 r. zysk na poziomie 28 miliardów dolarów. Jak twierdzi część pracowników Google, jej wkład w rozwój firmy jest niedoceniony. Jak się okazuje, pomysł kupienia YouTube również nosi jej podpis. Logo Google, które zmienia się przy każdych świętach, ważnych wydarzeniach czy urodzinach znanych osób to także jej pomysł. Obecnie pierwsza matka Google zajmuje się zarządzaniem Youtubem i z pewnością osiągnie sukces.

Sheryl Sandberg – główna dyrektor operacyjna portalu Facebook została jedną z najbogatszych kobiet świata. Po wzroście kursu akcji Facebook’a, jej majątek jest szacowany na ponad miliard dolarów. Sheryl ma podobno niesamowite wyczucie świata biznesu. Wcześniej pracowała, bowiem w amerykańskim Ministerstwie Skarbu i w korporacji Google. Jednak, dopiero praca dla Facebook’a pokazała jej prawdziwy potencjał. Ambitna kobieta zasiada w radach nadzorczych takich firm jak: Starbucks i Walt Disney. Sheryl swoją sławę zawdzięcza swoim odważnym decyzjom biznesowym oraz wydanej w tym roku bestsellerowej książce „Lean In:Women, Work and the Will to lead” . Sandberg twierdzi, że faktycznie kobiety są dyskryminowane w biznesie, a ich potrzeby lekceważone-ale w dużej mierze z winy samych kobiet, które poddają się i nie chcą rywalizować o najwyższe stanowiska, bo same uważają się za nie dość dobre. W książce Sandberg przeplata swoje przemyślenia z anegdotami z własnej kariery i zachęca kobiety, by uwierzyły w siebie i w swe możliwości pogodzenia ambicji zawodowych i rodziny.

Kobiety takie jak Susan Wojcicki czy Susan Sandberg, nie podały się presji społeczeństwa i realizowały się zawodowo w dziedzinie, która je pasjonowała. Przełamały stereotypy o zmaskulinizowanej branży IT i odniosły spektakularne sukcesy. Wiele koncernów informatycznych na przestrzeni ostatnich lat dostrzegło potencjał kobiet i stara się wpierać je w osiąganiu sukcesów na polu IT. IBM dzięki programom wyrównującym szanse kobiet na zatrudnienie na stanowiskach technologicznych i kierowniczych jest potrójnym laureatem nagrody Catalyst Award za innowacyjne podejście do rozwoju kobiet w organizacji. Z kolei firma Cisco, która prowadzi program Cisco Connected Women czy Google z programem Code: Girls in The Google promuja zatrudnianie kobiet oraz ich rozwój w firmach z sektora IT.

Rola kobiet w sektorze IT będzie coraz większa, ponieważ sama branża przechodzi silną przemianę i zaczyna być interdyscyplinarna. Kobiety świetnie sprawdzają się w szeroko rozumianej branży informatycznej, ponieważ posiadają bardzo dobre zdolności komunikacyjne oraz potrafią szeroko patrzeć na zagadnienia z pogranicza informatyki i biznesu.

Autor: Katarzyna Witak, Branch Manager, CPLJobs

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200