Klucz do kariery w IT

Pierwszy krok do kariery w IT stawiany jest jeszcze w szkole średniej, kiedy młodzi ludzie decydują o wyborze kierunku studiów. Wówczas rozpoczyna się droga, którą można świadomie kierować w zależności od postanowionego celu i konsekwencji w dążeniu do niego. Kluczem do kariery zawodowej w IT jest specjalizacja.

Klucz do kariery w IT

W raporcie „Pierwsze kroki na rynku pracy”, przygotowanym przez Deloitte we współpracy z Katedrą Rozwoju Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, przedstawione zostały oczekiwania studentów

i absolwentów wchodzących na rynek pracy. Dla ankietowanych praca ma bardzo duże znaczenie – stawiają ją w hierarchii wartości zaraz po rodzinie, zdrowiu i własnym rozwoju. Zdają sobie sprawę, że istotną rolę w przypadku otrzymania wymarzonej pracy odgrywa nie tylko wiedza teoretyczna, ale także doświadczenie – praca lub praktyki za granicą, związane z kierunkiem studiów, zostały uznane za użyteczne przez 87,9% ankietowanych. Okazuje się jednak, że w przypadku zatrudnienia młodych ludzi doświadczenie nie jest tak ważne, jak sądzą respondenci.

Doświadczenie to nie wszystko

„Trudno jest oczekiwać od absolwenta zaawansowanych umiejętności praktycznych, dlatego gdy zachodzi potrzeba zatrudnienia osoby z doświadczeniem, co czasami się zdarza, procedura poszukiwania pracownika jest zupełnie inna od tej nastawionej na zatrudnienie absolwenta” – tłumaczy Franciszek Szweda, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w BPSC. „Zatrudnienie doświadczonego specjalisty w danej dziedzinie jest dla nas zawsze związane z wymaganiem od przyszłego pracownika połączenia wiedzy teoretycznej z wiedzą praktyczną” – dodaje.

Oczywiście, studenci mogą zdobywać doświadczenie zawodowe już podczas studiów i nie muszą wyjeżdżać za granicę. Przykładowo BPSC, spółka specjalizująca się w tworzeniu najbardziej zaawansowanych systemów, wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem, współpracuje od lat ze środowiskiem akademickim.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200