Klub CIO w Warszawie, 21 czerwca 2018

FaaS – Failure as a Service.

Pilna potrzeba biznesu, nowe wyzwanie CIO.

W czerwcu spotykaliśmy się, aby przedyskutować temat, który cieszył się największym zainteresowaniem CIO przy wyborze całorocznej Agendy CIO 2018.

W myśl propozycji Marka Godali, CIO w firmie Globema, finalisty konkursu CIO Roku 2017, szybkie prototypowanie i wizualizacja stają się podstawowymi narzędziami cięcia kosztów i skracania czasu weryfikacji pomysłów rozwojowych dla biznesu – służyć mają szybkiemu odrzucaniu nierokujących inicjatyw. Biznes dostarcza nieskończonej liczby pomysłów – CIO powinien zapewnić środowisko do ich szybkiej weryfikacji. Ale także: modelowania, kalibrowania efektywności.

Dostarczanie takich narzędzi dla biznesu i współtworzenie reguł, adaptowanie od środowisk i biznesów, którym bliskie jest takie podejście (design, wzornictwo, start-upy) bardziej lub mniej sformalizowanych metodyk służących eksperymentowaniu - może być jednym z najambitniejszych wyzwań, przed którymi staje CIO.

Wyzwanie stanowi zaprojektowanie - przeprojektowanie - procesów prowadzących do środowiska testowego FaaS, w którym wykonuje się eksperymenty i decyduje o przyszłości pomysłów. A także akceptacja podejścia uznającego porażkę za element procesu wytwarzania najlepszych produktów.

FaaS to nazwa zaproponowana przez Forbesa, być może bardziej oswojony jest termin "sandbox" który także wyjaśnia, przybliża ideę. Kwestia doboru technologii, platformy, jest przy tym wtórna wobec wyzwania, z którym przychodzi biznes - szybko zweryfikować dużo pomysłów.