Kłopoty na sprzedaż

Słabe wyniki finansowe EMC wywołują spekulacje o możliwości przejęcia firmy przez IBM.

Słabe wyniki finansowe EMC wywołują spekulacje o możliwości przejęcia firmy przez IBM.

Lider rynku rozwiązań do przechowywania i archiwizacji danych przeżywa kłopoty. Na zachwianie pozycji EMC miało wpływ wiele czynników - począwszy od trwania przy bezpośrednim modelu sprzedaży, przez pojawienie się agresywnej konkurencji, aż po oskarżenia ze strony amerykańskich klientów, dotyczące arogancji sprzedawców i związaną z nią utratę kontraktów, m.in. z Wal-Mart.

Mniejszy dystans

Analitycy wskazują, że jedną z głównych przyczyn kłopotów EMC jest model biznesowy. Firma znacząco ograniczyła sprzedaż w ramach umów partnerskich OEM, przez co traci możliwość oferowania swoich produktów w pakietach łącznie ze sprzętem sieciowym. Czynią tak natomiast konkurenci, np. Hewlett-Packard, Sun Microsystems i Hitachi. Według szacunków analityków, przyjęcie takiej strategii przez EMC powoduje, że firma bez walki oddaje konkurentom rynek warty ok. 2,6 mld USD rocznie. Przedstawiciele EMC bronią się, że pamięci masowe w komplecie z serwerami lub urządzeniami sieciowymi są kupowane przez użytkowników, którzy świadomie tworzą zamknięte środowiska informatyczne, oparte na rozwiązaniach jednego producenta. EMC chce natomiast promować otwartą architekturę.

Model sprzedaży bezpośredniej sprawia jednocześnie, że firma ponosi ogromne koszty generowane przez rozbudowany dział sprzedaży. Koszty są tym większe, im bardziej "zwalnia" gospodarka. Agresywna konkurencja powoduje, że kurczą się marże.

Wreszcie, na co zwracają uwagę eksperci, zmniejszyła się przewaga technologiczna EMC, osiągnięta jeszcze na początku lat 90. Rozwiązania SAN osiągnęły już ten poziom "dojrzałości", że inżynierom EMC będzie coraz trudniej zaskoczyć rywali. Zmniejszyła się również przewaga firmy w dziedzinie rozwiązań do archiwizacji opartych na sieciach IP. Ceny produktów i usług EMC pozostają nadal na relatywnie wysokim poziomie. Konkurencja, a w szczególności Hitachi Data Systems, oferuje podobne produkty po znacznie niższych cenach.

Atak na EMC

Choć nikt oficjalnie nie potwierdził informacji o planach przejęcia EMC przez IBM, wielu analitykom plotka wydaje się wiarygodna. Aberdeen Group, firma analiz rynkowych, przygotowała raport o potencjalnych skutkach transakcji. Według Aberdeen Group, w obecnej sytuacji EMC gotowa byłaby zgodzić się na przejęcie. Wyniki finansowe firmy za trzeci kwartał br. mają być znacznie słabsze od oczekiwanych. Oprócz ogólnie słabszej koniunktury dla spółek sektora IT, na złą kondycję EMC wpływ miał atak terrorystyczny na Amerykę. W tym okresie miał bowiem nastąpić ostatni etap promocji nowych rozwiązań do przechowywania poczty elektronicznej oraz informacji przesyłanych w Internecie.

Z dzisiejszej perspektywy wydaje się, że ewentualne połączenie EMC i IBM przyniosłoby korzyści zarówno klientom, pracownikom, jak i właścicielom. Wielu klientów IBM korzysta z rozwiązań EMC, pomimo że w ofercie "Big Blue" występują analogiczne produkty do przechowywania danych. Klienci narzekali jednak na stosunkowo niski poziom integracji tych rozwiązań. Po przejęciu na pewno uległoby to zmianie. w

Huśtawka Della

Dell Computer zamierza ponownie rozpocząć sprzedaż macierzy dyskowych Clariion firmy EMC. W ub.r. Dell zerwał umowę z EMC, kiedy to firma zdecydowała się rozwijać własną linię pamięci masowych PowerVault.


TOP 200