Klonowanie komputerów

Nowe narzędzia ułatwią przygotowywanie identycznych instalacji oprogramowania.

Nowe narzędzia ułatwią przygotowywanie identycznych instalacji oprogramowania.

Po wielokrotnych prośbach użytkowników Microsoft zdecydował się udostępnić narzędzia, pozwalające na klonowanie stacji z zainstalowanym systemem Windows. Umożliwią one jednorazowe przygotowanie wzorcowej stacji roboczej (z zainstalowanym systemem i niezbędnymi użytkownikowi aplikacjami), a następnie jej powielenie na dowolną liczbę komputerów. Dotychczas administratorzy zmuszeni byli każdorazowo ręcznie bądź też automatycznie (np. za pośrednictwem specjalnie przygotowanych skryptów i oprogramowania umożliwiającego dystrybucję pakietów instalacyjnych za pomocą sieci) instalować całe niezbędne oprogramowanie.

Niestety, nie każdy klient Microsoftu będzie mógł skorzystać z nowych narzędzi. Otrzymają je tylko ci, którzy podpisali z firmą umowy handlowe typu Select.

Złożone klonowanie

Klonowanie systemów Windows nie jest tak prostym zadaniem, jakby się mogło wydawać. Nie wystarczy bowiem przegrać zawartość dysku twardego i włożyć go do innej stacji roboczej. Podczas instalacji Windows NT Workstation tworzony jest unikalny identyfikator SID (Security Identifier), w którym ukryta jest nazwa stacji roboczej, dokładna godzina, o której utworzone zostało konto tej stacji roboczej w domenie NT, oraz czas uruchomienia wątku, który spowodował utworzenie konta stacji w domenie. Jeśli w sieci pojawią się dwie lub więcej stacji roboczych o takim samym identyfikatorze SID, to ich zachowanie jest nieprzewidywalne, może prowadzić do powstania różnego rodzaju konfliktów w sieci. Toteż konieczne jest zastosowanie specjalnych narzędzi do klonowania, które potrafią w tym procesie nadać także nowe identyfikatory SID każdej generowanej instalacji.

W czym problem?

Źle się dzieje, gdy Microsoft nie chce udostępnić narzędzi do klonowania stacji roboczych wszystkim zainteresowanym użytkownikom. Przydatne mogą być one bez względu na to, czy administrator musi skonfigurować 10 czy też 10 000 identycznych komputerów. Nieograniczona możliwość klonowania stacji roboczych ułatwiłaby administratorowi decyzję o aktualizacji bądź wdrażaniu nowego oprogramowania - a to przekłada się na konkretne zyski ze sprzedaży, również dla Microsoftu.

Michał SzafrańskiNa rynku dostępnych jest już kilka aplikacji realizujących klonowanie stacji roboczych z systemami Windows 95 i Windows NT Workstation 4.0. Ich podstawową wadą jest jednak cena - nabywca musi zazwyczaj zapłacić kilkadziesiąt dolarów za klonowanie pojedynczego komputera.

Klonowanie stacji roboczych z Windows za pośrednictwem narzędzi innych firm ma także inny aspekt. Narusza ono warunki umowy wsparcia technicznego Microsoftu.

Dla wybrańców

Klienci Select otrzymają bezpłatnie narzędzia o roboczej nazwie SysClone już w maju br. Umożliwią one klonowanie stacji roboczych z systemami Windows NT Workstation 4.0 i Windows 98. Microsoft nie zamierza na razie udostępnić aplikacji klonujących instalacje Windows 95.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200