Klient za punkty

Jak twierdzi Loyalty Partner, partnerzy programu korzystają z PAYBACK również w celu integrowania sezonowych promocji dla klientów z konkretnych segmentów, skutecznego wykorzystania możliwości, jakie oferuje cross-selling oraz zwiększania sprzedaży poprzez "stargetowane" dotarcie z odpowiednią zawartością. "PAYBACK jest skuteczny również dlatego, że maile, oferty i e-mail newslettery docierają do uczestników, którzy wyrażają na to zgodę i interesują się ich zawartością. Klienci otrzymują właściwą ofertę, odpowiadającą ich potrzebom, w odpowiednim czasie, tj. w kluczowym momencie przygotowywania się do zakupu. PAYBACK zajmuje się całością tego procesu - dzięki temu partnerzy mogą się skoncentrować się na swojej podstawowej działalności" - czytamy na stronach spółki.

"Przyjrzyjmy się zatem całemu procesowi, aby lepiej uchwycić naszą rolę i korzyści dla firm oraz ich klientów. Robi Pan np. zakupy w sieci Real. Sklep odnotowuje wartość transakcji i Pana numer karty bonusowej. W ciągu 24 godzin przesyła do nas cały pakiet danych o operacjach powiązanych z punktami PAYBACK. My przydzielamy punkty poszczególnym klientom i dajemy im możliwość wymienienia ich na jakąś nagrodę. Po naszej stronie leży utrzymanie specjalnego centrum danych w Hamburgu oraz łączy komunikacyjnych" - tłumaczy Conrad Pozsgai. Dodaje, że w innym przypadku przedsiębiorcy musieliby za to płacić samodzielnie. W tle, oczywiście, jest cała infrastruktura informatyczna i oprogramowanie - od hurtowni danych SAS, po systemy bazodanowe Oracle.

Niewątpliwie firmy partnerskie czerpią korzyści z faktu, że ich klienci stają się bardziej lojalni i zadowoleni oraz z dostępu do profesjonalnie zarządzanej platformy marketingowej. Notabene, Payback ma zamiar poszerzyć portfolio swoich partnerów w Polsce w przeciągu kilku kolejnych miesięcy.

Z racji na relacje właścicielskie i doświadczenie polski Payback będzie nieustannie porównywany do swojego odpowiednika w Niemczech. Działa on tam od 9 lat na tyle skutecznie, że stał się największym tego typu programem w Europie. Alexander Rittweger, prezesa holdingu Loyalty Partner, prowadził m.in. strategiczny projekt dla Deutsche Lufthansa, który obejmował konsultacje dotyczące programu Lufthansa Miles and More. Dzisiaj kartę Payback posiada i bardzo aktywnie z niej korzysta ponad 60% gospodarstw domowych w Niemczech. 175 firm partnerskich przyłączyło się do programu, a klienci korzystają z kart średnio cztery razy w miesiącu. W 2008 r. Niemcy zgromadzili punkty o wartości 150 mln EURO i wymienili ponad 90% zgromadzonych punktów na nagrody. W tym samym roku całkowita wartość transakcji dokonanych przy użyciu karty PAYBACK wyniosła 16 miliardów EURO.

"Dzisiaj jeszcze korzystamy z technologii standardowych kart. Ale przyszłością programów bonusowych są możliwości telefonów komórkowych. To one wkrótce skutecznie zastąpią kolorowy plastik w portfelu" - przekonuje Conrad Pozsgai.

Definicja programu lojalnościowego wg Komisji Europejskiej

Spory prawne, jak należy traktować od strony podatkowej programy lojalnościowe, wymusiły na Komisji Europejskiej przyjęcie stosownego dokumentu w tym zakresie. W Rozporządzeniu Komisji (WE) NR 1262/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. uznano, że "programy lojalnościowe dla klientów są stosowane przez jednostki w celu zachęcenia klientów do zakupu ich dóbr bądź usług. W momencie zakupu określonego dobra lub usługi klient otrzymuje od jednostki punkty lojalnościowe wymienne na nagrody (określane często jako "punkty"). Klient może dokonać wymiany punktów lojalnościowych na nagrody w postaci bezpłatnych lub po obniżonej cenie dóbr lub usług".

Dodatkowo przyjęto, że programy lojalnościowe mogą funkcjonować w różnorodny sposób. "Klienci mogą być zobligowani do zebrania odpowiedniej minimalnej liczby lub wartości punktów lojalnościowych zanim będą mieli możliwość dokonania ich wymiany. Punkty lojalnościowe mogą być przyznawane za pojedyncze zakupy lub grupy zakupów lub też za kontynuację zakupów w określonym czasie. Jednostka może sama być organizatorem programu lojalnościowego lub też uczestniczyć w programie lojalnościowym organizowanym przez stronę trzecią. Oferowane nagrody mogą być dobrami lub usługami oferowanymi przez samą jednostkę oraz/lub mogą stanowić prawa do żądania dóbr lub świadczenia usług od strony trzeciej" - czytamy w rozporządzeniu. Odtąd żaden organ podatkowy kraju członkowskiego UE nie może podważać sposobu prowadzenia i rozliczania programów lojalnościowych.


TOP 200