Klient open source dla użytkowników NAC

Oddział ProCurve HP dołączył do porozumienia OpenSA, które projektuje klienta open source 802.1x. Korzyść z tego dla użytkowników NAC może być taka, że jeżeli zaimplementują NAC wykorzystujące 802.1x jako mechanizm uwierzytelniania i egzekwowania, to nie będą musieli już korzystać z takiego oprogramowania dostarczanego przez trzech głównych dostawców komercyjnych: Cisco, Juniper czy Microsoft.

Chociaż ProCurve współpracuje z innymi dostawcami nad współdziałaniem rozwiązań NAC i przełączników brzegowych, to postrzega tę inicjatywę open source jako sposób na pewnego rodzaju standaryzację, pozwalającą użytkownikom używających wiele systemów operacyjnych w swoich urządzeniach końcowych na korzystanie z jedynego klienta 802.1x.

Specyfikacja 802.1x jest bardzo ważna dla NAC i może być używana jako metoda egzekwowania polityk NAC w zakresie stanu urządzeń końcowych próbujących uzyskać dostęp do sieci. Oprogramowanie 802.1x klienta odpowiada na żądanie identyfikacji, a dostęp do sieci jest zapewniany lub odmawiany w oparciu o jego tożsamość. Dostęp jest egzekwowany przez urządzenia sieciowe obsługujące 802.1x, takie np. jak przełączniki.

Do OpenSEA (Open Secure Edge Access) należą także m.in. Aruba, Extreme Networks, Infoblox, Symantec, TippingPoint.


TOP 200