Klient VPN dla Mac OS X Panther

Firma Apple włącza do przyszłego systemu operacyjnego Mac OS X Panther klienta L2PT/IPSec VPN.

Oznacza to, że podobnie jak Microsoft, system ten będzie obsługiwał zdalny dostęp za pośrednictwem internetowych sesji VPN ze standardowymi serwerami VPN. W szczególności ma on obsługiwać sesje z serwerami VPN Microsoftu i Cisco, a także własnym serwerem Apple Os X Server.

Atrakcyjność tego rozwiązania jest dwojaka. Po pierwsze, jedną z wad zdalnego dostępu VPN opartego na IPSec jest dystrybucja oprogramowania klienckiego, oraz zarządzanie i uaktualnianie. Jeżeli klient VPN jest zawarty w systemie operacyjnym maszyny zdalnej, to znika potrzeba dystrybuowania oddzielnego klienta, a uaktualnianie staje się częścią pielęgnacji systemu operacyjnego.

Zobacz również:

  • Polacy doceniają zalety technologii VPN
  • Sztuczna inteligencja pomaga rozwiązywać problemy z sieciami

Po drugie, jeżeli klient VPN jest obsługiwany w systemie operacyjnym, to pewniejsza jest gwarancja tymczasowego dostępu VPN dla partnerów biznesowych lub współpracowników.

Współpraca z "oprzyrządowaniem" VPN Microsoftu i Cisco czyni tego klienta komplementarnym z dwoma największymi dostawcami technologii VPN, co zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie ono bardziej powszechnie używany, ponieważ użytkownicy systemu operacyjnego Panther na zdalnych komputerach będą mogli uzyskiwać dostęp do serwera VPN Microsoftu lub bramy Cisco.

Cena VPN Apple jest inaczej kalkulowana niż w przypadku klientów VPN Microsoftu w systemie Windows. OS X Server dostarczany jest z obsługą VPN, która jest bezpłatna, niezależnie od liczby klientów. Microsoft obciąża za każdego klienta, którego obsługuje serwer.

Mac OS X Panther planowany jest na koniec tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200