Klienci boją się skutków przejęcia BEA przez Oracle

Największe obawy dotyczą ewentualnego wzrostu kosztów utrzymania aplikacji przejmowanej firmy. Obawy dotyczą również dalszych warunków licencjonowania produktów BEA. Według klientów Oracle nie jest zaś jasne, które rozwiązania koncern zamierza rozwijać - swoje, czy te stworzone przez BEA.

Zdaniem analityków istnieje realne ryzyko wzrostu kosztów obsługi, zwłaszcza sztandarowych produktów BEA, takich jak: WebLogic Server, AquaLogic Service Bus, AquaLogic BPM, WebLogic Event Server i AquaLogic SOA Management. Mike Gilpin z Forrester Research podkreśla jednak, że Oracle obiecał "wieczyste wsparcie" dla aplikacji BEA, nawet tych, których funkcjonalność pokrywa się z własnymi rozwiązaniami koncernu. "Dotychczasowi klienci BEA nie będą więc musieli rezygnować z wdrożonych rozwiązań. Wraz z upływem czasu mogą jednak zostać zmuszeni zapłacić więcej za koszty obsługi tych aplikacji. Jeśli zaś zdecydują się przejść na autorskie rozwiązania Oracle, poniosą koszty migracji" - mówi.

Klienci Oracle zastanawiają się także nad sensem utrzymywania stale zwiększającej się liczby podobnych aplikacji oraz tego, które z nich ewentualnie przestaną być rozwijane. Wiele rozwiązań z oferty koncernu posiada podobną funkcjonalność. Przykładowo Oracle ma w ofercie kilka różnych aplikacji z rodziny Business Intelligence - własne rozwiązanie Discover oraz aplikacje pochodzące od przejętych firm Hyperion i Siebiel Systems. Analitycy z Cell Exchange oceniają wręcz, że transakcja oznacza koniec niektórych produktów, "niewielu z oferty Oracle i większości z oferty BEA". Podkreślają jednocześnie, że wcześniejsze przejęcia Oracle - m.in. firm Siebel i Hyperion - w ostatecznym rozrachunku okazały się jednak korzystne dla użytkowników.

Na razie nie wiadomo, czy Oracle - który będzie teraz dysponował podstawą do stworzenia bardziej funkcjonalnego środowiska aplikacyjnego - oprze się pokusie podwyższenia cen. Najczęściej wymienianą korzyścią z połączenia obu dostawców jest możliwość zakupu systemu bazodanowego i serwera aplikacji od jednego producenta. Oracle może też dużo zyskać dzięki zastosowaniu rozwiązań wypracowanych przez BEA we własnych aplikacjach. To przełoży się na określone korzyści dla klientów obu firm.

Ostatecznie, po trzymiesięcznych negocjacjach Oracle zapłaci za BEA 8,5 mld USD. Transakcja ma być zakończona w połowie 2008 r. Według wcześniejszych zapowiedzi, oprogramowanie middleware BEA zostanie włączone do pakietu Oracle Fusion.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200