Klawiatura pod palmam

Składana klawiatura do komputerów Palm jest po złożeniu niewiele większa od Palma, po rozłożeniu odpowiada wymiarami klawiaturze notebooka.

Składana klawiatura do komputerów Palm jest po złożeniu niewiele większa od Palma, po rozłożeniu odpowiada wymiarami klawiaturze notebooka.

Palm Portable Keyboard to produkt amerykańskiej firmy Think Outside. Największą zaletą klawiatury są niewielkie rozmiary - składa się ona z kilku części, które po złożeniu mieszczą się w estetycznym i trwałym pudełku. Podstawową wadą Think Outside jest brak możliwości łatwego wprowadzania polskich znaków. Przy odrobinie inwencji udaje się częściowo ominąć to ograniczenie.

W kawałkach

Wymiary Palm Portable Keyboard to 93 x 130 x 22 mm. Nie należy się jednak łudzić, że można ją nosić w marynarce równie wygodnie jak Palma - klawiatura waży 224 g.

Klawiatura jest dostępna w dwóch wersjach: dla serii Palm III i Palm V. Obie wersje są niemal identyczne - różnią się typem złącza, do którego podłącza się Palma.

Interfejsem komunikacyjnym pomiędzy klawiaturą a Palmem jest port HotSync, standardowo wykorzystywany do synchronizacji danych. Oznacza to, że korzystanie z klawiatury uniemożliwia równoległe przeprowadzenie synchronizacji (port HotSync jest zajęty).

Rozłożenie klawiatury i umieszczenie w niej Palma zajmuje zaledwie kilka sekund. Klawiatura wykonana jest w większości z plastiku, z nielicznymi tylko metalowymi częściami usztywniającymi. Zewnętrzna strona klawiatury, widoczna po jej złożeniu, jest metalowa, co zwiększa jej trwałość.

Układ klawiszy Palm Portable Keyboard nieznacznie różni się od standardowych klawiatur komputerów przenośnych. Dodano klawisze typowe dla Palma: szybkie uruchamianie aplikacji Datebook, To Do, Memo, klawisze Done, Apps, Menu, Calc i Find. Sterownik klawiatury (zajmujący 25 KB) pozwala zdefiniować 10 dodatkowych aplikacji, które będą uruchamiane po wybraniu kombinacji klawiszy FN i cyfr 0-9.

Polskie znaki

Producent zapewnia w instrukcji, że klawiatura może służyć do wprowadzania znaków narodowych z klawiszem Alt. Dotyczy to jednak tylko tych znaków, które widoczne są na klawiaturze International komputera Palm. Niestety, nie ma tam wszystkich polskich znaków (są głównie niemieckie).

Klawiatura obsługuje natomiast kombinację klawiszy pozwalającą wprowadzić znak określany jako Shortcut wraz z krótkim ciągiem znaków. W efekcie na wyświetlaczu pojawia się słowo "przypisane" przez użytkownika do tej konfiguracji. Przykładowo, wprowadzenie Shortcut i liter BR powoduje pojawienie się słowa Breakfast.

Jeśli w konfiguracji skrótów ustawi się zastępowanie litery "a" literą "ą", "c" literą "ć" itd., to możliwe będzie wprowadzanie z klawiatury polskich znaków (funkcja Shortcut, a następnie litera "a" spowodują wyświetlenie na ekranie Palma litery "ą"). Metoda ta ma jednak ograniczenia. Wymaga bowiem naciśnięcia trzech klawiszy, by uzyskać jeden polski znak. Nie pozwala także wprowadzać małych i dużych znaków (funk-cja Shortcut nie odróżnia wielkości liter). Ponadto konieczne jest pobranie ze strony producenta (http://www.palm.com/support/downloads/kb_driver.html ) zaktualizowanej wersji sterownika klawiatury (1.1). Pierwszy z nich, standardowo dołączony do klawiatury, błędnie obsługiwał funkcję Shortcut. Najnowszy sterownik znacznie lepiej obsługuje wprowadzanie standardowych znaków, nie powodując np. opóźnień w ich wyświetlaniu.

--------------------------------------------------------------------------------

Palm Portable Keyboard

Producent: Think Outside, dystrybucja Palm Computing

Dystrybutor w Polsce: Scientific,http://www.scientific.com.pl

Cena: 455 zł netto

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200