Klastry internetowe

IBM umożliwia budowę klastrów do zastosowań internetowych.

IBM umożliwia budowę klastrów do zastosowań internetowych.

IBM wprowadza na rynek zestaw, na który składają się aplikacje internetowe, sprzęt klasy RS/6000 i oprogramowanie High Availability Clustered Multiprocessing (HACMP), służące do tworzenia klastrów. Konfigurowane przez producenta serwery RS/6000 klasy E30 z procesorem PowerPC 133 MHz będą pracować pod kontrolą systemu operacyjnego AIX 4.2

W serwerze będzie można umieścić do 960 MB pamięci ECC i pamięć podręczną drugiego poziomu 512 KB.

Oprogramowanie HACMP ma umożliwiać przystosowanie systemu do obsługi maksymalnie 8 serwerów RS/6000, pracujących w równolegle i korzystających z tych samych danych. Od czterech lat IBM proponował swoim użytkownikom to oprogramowanie jako niezależną aplikację. Po raz pierwszy firma sprzedaje je wraz z serwerami.

Klienci będą mogli wybrać aplikację internetową spośród: Proxy Server 2.0 lub FastTrack Server 2.0 Netscape'a lub Inter Connection Secure Server for AIX IBM. Dwuserwerowy klaster RS/6000 może obsługiwać Proxy Server na jednej maszynie i FastTrack Server na drugiej. Dostępna będzie także instalacja FastTrack Servera lub Inter Connection Secure Server na obu serwerach pracujących w klastrze, co zapewni zwiększoną odporność systemu na awarie.

Oferta o nazwie Cluster Internet PowerSolutions powinna być dostępna pod koniec stycznia 1997 r. w cenach, w zależności od konfiguracji, od 60 do 64 tys. USD (na rynku amerykańskim). Według przedstawicieli IBM Polska, rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla przedsiębiorstw, korzystających z sieci Internet/intranet, szczególnie tych, które planują obsługę transakcji handlowych za pośrednictwem sieci. Polski oddział koncernu zamierza skierować swoją ofertę do firm oferujących dostęp do Internetu i tworzących serwisy informacyjne on-line.


TOP 200