Klastry i katalogi Novella

Novell przedstawił plany rozwoju swoich technologii bezpieczeństwa sieciowego

Novell przedstawił plany rozwoju swoich technologii bezpieczeństwa sieciowego.

Nowymi propozycjami Novella powinni przede wszystkim być usatysfakcjonowani administratorzy sieci. Dwa pakiety oprogramowania ułatwią bowiem zabezpieczenie sieci przed awarią, mają również chronić dane w przypadku zawieszenia systemu. planuje także rozszerzenie funkcjonalności swoich usług katalogowych (NDS).

Organizacja bezpieczeństwa

Zapowiadane od roku, pierwsze rozwiązanie klastrowe Novella - nazwane Orion Phase I - pojawi się na rynku do końca lipca br. Orion będzie obsługiwał dwa aktywne serwery NetWare 4.11. We wcześniejszej wersji klastry Novella obsługiwały tylko jeden pasywny serwer zapasowy. Pierwsza wersja Oriona będzie współpracowała z systemem NetWare 4.11. Bardziej zaawansowane rozwiązanie Orion Phase II, które pojawi się na rynku do końca tego roku, ma umożliwiać obsługę serwerów wieloprocesorowych. Ta wersja oprogramowania klastrowego będzie dostępna także dla NetWare 5.0. "Orion Phase II będzie obsługiwał większą liczbę serwerów i połączeń" - mówi Michael Bryant, dyrektor marketingu w dziale zaawansowanych usług Novella.

Jeszcze w maju br. na rynku pojawi się pakiet StandbyServer Many-to-One for NetWare, oparty na technologii zakupionej od Vinca Corporation. Oprogramowanie umożliwia ochronę danych zapisanych w wielu miejscach, poprzez ich kopiowanie na bieżąco. Dane umieszczone na serwerach sieciowych będą automatycznie przenoszone na serwer "awaryjny". Do pakietu Standby zostanie dołączony serwer SnapShot, dzięki któremu proces archiwizacji będzie przyspieszony i ma odbywać się bez przerywania pracy systemu. Technologia jest dostępna do systemów NetWare 3.x, 4.x, a po premierze także na NetWare 5.0. Serwer StandbyServer Many-to-One kosztuje ok. 7000 USD. Oddzielnie - za 1000 USD - można nabyć serwer SnapShot.

Wokół NDS

Novell zaproponował standard integracji usług katalogowych z Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP), służący do zarządzania adresami IP. Stanowi to część inicjatywy Novella, nazwanej Dircetory Enabled Networks (DEN). Przechowywanie w ten sposób danych DHCP ułatwi prowadzenie spójnego zarządzania adresami IP, zgodnie z przyjętą przez administratora polityką bezpieczeństwa sieci. Wdrożenie opartego na usługach katalogowych zarządzania adresami IP dostępne będzie w ramach NDS w piątej wersji NetWare. "Sieci korporacyjne zawierają wiele usług i aplikacji opartych na IP i dlatego bardzo ważna stała się integracja z NDS. Wpłynie to na zwiększenie skuteczności pracy sieci" - twierdzi Michael Simpson, jeden z dyrektorów Novella.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy firma zaproponuje także implementację usług nazewniczych DNS (Domain Name Services) w NDS. Również to rozwiązanie ma się stać częścią kolejnej edycji NetWare.