Klastry i Mac mini

Apple Computer szuka możliwości zaistnienia na rynku rozwiązań dla biznesu. I, patrząc po ostatnich premierach, wychodzi mu to coraz lepiej.

Apple Computer szuka możliwości zaistnienia na rynku rozwiązań dla biznesu. I, patrząc po ostatnich premierach, wychodzi mu to coraz lepiej.

Ulepszone modele serwerów Xserve G5, oprogramowanie klastrowe Xsan w atrakcyjnej cenie, tanie komputery Mac mini oraz pakiet aplikacji biurowych iWork '05 to najnowsze propozycje w ofercie Apple Computer zaprezentowanej na początku stycznia br.

Serwerowa ofensywa

Apple nie odpuszcza na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw. Nowe modele dwuprocesorowych serwerów stelażowych Xserve G5 (1U) zostały wyposażone w układy G5 z zegarem 2,3 GHz i wydzieloną dla każdego CPU szyną systemową 1,15 GHz (poprzednio było to odpowiednio 2,0 GHz i 1 GHz). Wewnątrz obudowy można umieścić do 3 dysków SATA o pojemności 400 GB każdy, a także napędy nagrywające DVD-R/DVD-RW.

Pozostałe parametry serwerów pozostały niezmienione, m.in. zawierają one dwa 64-bitowe gniazda PCI-X i pozwalają na instalację do 8 GB pamięci DDR RAM 400 MHz. Nie zmieniły się również katalogowe ceny serwerów i zaczynają się od 2999 USD.

Xserve G5 są sprzedawane z systemem operacyjnym Mac OS X Server bez ograniczeń na liczbę podłączanych stacji klienckich pracujących pod kontrolą Mac OS, Windows lub Linux.

Klastry w dobrej cenie

Klastry i Mac mini

iPOD SHUFFLE

Na Xserve oferta Apple dla firm się nie kończy. Firma wprowadziła właśnie do sprzedaży Apple Xsan - 64-bitowy klastrowy system plików oparty na rozwijanym przez StorageTek sprawdzonym systemie plików StorNext. Oprogramowanie, które jest w stanie zarządzać do 16 TB danych, jest oferowane w cenie 999 USD za węzeł (serwer lub stację roboczą), a więc całkiem atrakcyjnej. Xsan wymaga systemu Mac OS X Server i pamięci masowych Apple XRAID. Współpracuje z przełącznikami Fibre Channel firm: Brocade, Qlogic i Emulex oraz bibliotekami taśmowymi ADIC.

Najważniejszym zastosowaniem dla Xsan ma być praca grupowa przy edycji wideo i grafiki. Dzięki niskiej cenie w połączeniu z wydajnością najnowszych serwerów Xserve i macierzy XRAID, łatwością zarządzania i programem wsparcia 24/7 w cenie 799 USD za węzeł, oferta może się dla wielu okazać atrakcyjną alternatywą dla rozwiązań opartych na systemach Unix, a nawet Windows. Apple zamierza poszukiwać klientów zwłaszcza w administracji oraz w branży edukacyjnej, która coraz częściej wykorzystuje klastry obliczeniowe. Ostatnio system Apple został doceniony przez Oracle'a i jest promowany w ramach inicjatywy Oracle Resilient Low Cost Storage.

Małe, tanie jabłko

Klastry i Mac mini

Nowa wersja aplikacji iWORK w połączeniu z Keynote 2 ma stanowić alternatywę dla Microsoft Office for Mac.

Komputery Apple zawsze kosztowały więcej niż "porównywalny" sprzęt PC, dlatego w tym roku Apple skupi się na pozyskaniu mniej zamożnych klientów. Wyrazem tego jest Mac mini - najtańszy model komputera biurkowego Apple, którego katalogowa cena w USA wynosi...

499 USD. Jest to jednocześnie wyjątkowo kompaktowe urządzenie - wymiary obudowy to tylko 16,5 x 16,5 x 5 cm, a waga - 1,3 kg (zdjęcie). Co oczywiste, na cenę wpływ ma fakt, że nowy komputer nie zawiera monitora.

Mac mini zawiera procesor PowerPC G4 1,25 lub 1,42 GHz, 256 MB DDR SDRAM (maks. 1 GB), dysk o pojemności 40 lub 80 GB, gniazdo dla napędów optycznych CD-RW/DVD oraz modem, kartę sieciową, wyjście monitorowe DVI (z przejściówką VGA), dwa porty USB i jeden FireWire 400. Opcjonalnym wyposażeniem są interfejsy Airport Extereme (IEEE 802.11g) i Bluetooth. Do sprzętu dołączona jest najnowsza wersja pakietu i iLife '05, w skład której wchodzą aplikacje: iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD i GarageBand (m.in. do zarządzania i edycji plików dźwiękowych, wideo i graficznych) przeznaczone dla użytkowników domowych.

iWork '05 zamiast Office

Klastry i Mac mini

Mac Mini to komputer z kompletnym systemem operacyjnym Apple'a i procesorem G4, ale nieco tylko szerszy niż płyta kompaktowa. koszt miniaturowego MAC'a to 499 USD.

Apple wprowadził również do oferty nowy zestaw aplikacji biurowych iWork '05 zastępujący pakiet AppleWorks. W jego skład wchodzi nowa wersja edytora tekstów i dokumentów Pages, program do tworzenia i edycji prezentacji Keynote 2, a także przeglądarka iLife.

Aplikacja Pages została wyposażona w zaawansowane funkcje typograficzne i umożliwia m.in. tworzenie dokumentów wieloszpaltowych, spisów treści i odnośników, a także wprowadzanie i edycję grafiki, fotografii, tabel itd. Z kolei Keynote 2 pozwala tworzyć prezentacje zawierające animacje, wideo lub pokazy slajdów również z dołączonym podkładem dźwiękowym. iWork '05 pozwala na import plików AppleWorks, eksport prezentacji do formatu Macromedia Flash, import/eksport dokumentów Microsoft Word oraz PowerPoint i obsługuje m.in. takie formaty, jak PDF, PSD (Photoshop), TIFF, JPG i QuickTime. Sugerowana cena pakietu biurowego iWork '05 została ustalona na 90 USD.

Próba sił na biurku

Wprowadzając do oferty iWork '05, Apple najwyraźniej testuje możliwości konkurowania z Microsoft Office. Czy będzie to miało wpływ na współpracę z Microsoftem, który od lat oferuje pakiet Office for Mac? Microsoft nie ma na razie powodów do niepokoju - Office na platformę Mac OS sprzedaje się bardzo dobrze. "92% użytkowników komputerów Macintosh woli korzystać z oprogramowania zapewniającego pełną zgodność plików wymienianych między systemami Windows i Mac OS" - mówi Scott Erickson, dyrektor Microsoft Macintosh Business Unit.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200