Klastry Hewlett-Packarda

Hewlett-Packard zamierza usprawnić pracę unixowych serwerów klasy ''high end'' linii T500, wyposażając je w nowe układy (przetwarzające dane o ok. 20% szybciej) i budując klastry komputerowe składające się z dwóch do trzydziestu dwóch serwerów T500. Klastry takie są doskonałym rozwiązaniem w przypadku eksploatowania dużych hurtowni danych.

Hewlett-Packard zamierza usprawnić pracę unixowych serwerów klasy ''high end'' linii T500, wyposażając je w nowe układy (przetwarzające dane o ok. 20% szybciej) i budując klastry komputerowe składające się z dwóch do trzydziestu dwóch serwerów T500. Klastry takie są doskonałym rozwiązaniem w przypadku eksploatowania dużych hurtowni danych.

Koncepcja równoległego przetwarzania danych (klastry) pozwoli użytkownikom serwerów T500 rozbudowywać bazy danych i projektować systemy informatyczne, w których pliki rezydują na kilku oddzielnych serwerach. Jest to technologia podobna do tak modnego dzisiaj przetwarzania danych w trybie SMP (Symmetrical Multiprocessor Processing - symetryczne przetwarzanie wieloprocesorowe). Sprzężone ze sobą serwery przetwarzają dane dużo szybciej (np. kompleksowe przeszukiwanie bazy danych), ponieważ każdy z nich wykonuje równolegle przydzieloną mu część większego zadania. Całością systemu zarządza specjalne oprogramowanie, dzięki któremu wszystkie serwery są postrzegane przez świat zewnętrzny jako jeden duży system komputerowy.

Najszybsze komputery świata

Serwery T500 mogą być maksymalnie wyposażane w 12 procesorów. Produkty innych firm są pod tym względem dużo lepsze. Taki np. SPARCcenter 2000 (Sun Microsystems Inc.) może mieć 20 jednostek CPU, a CS 6400 (Cray Research Inc.) można wyposażyć nawet w 64 CPU. Niemniej jednak T500 dzięki swej konstrukcji charakteryzuje się o wiele większą wydajnością transakcyjną od SPARCcenter 2000. Współczynnik TPC-C dla T500 wynosi 5369 tpC-C i jest to jak na razie najlepszy wynik wśród maszyn tej klasy. Dla porównania SPARCcenter 2000 z 20 procesorami osiągnął wynik 3500 tpC-C. Obecnie HP oferuje klientom klastrowy system równoległego przetwarzania danych. W ten sposób mogą oni zapoznać się po raz pierwszy z uproszczoną wersją technologii MPP (Massively Pararell Procesing - masowe przetwarzanie równoległe), to jest z architekturą luźno sprzężonych ze sobą komputerów architektury SMP.

Klastry dla żądnych mocy

Klastry komputerowe składające się z kilku serwerów T500 nadają się szczególnie dobrze do budowania dużych hurtowni danych. Jeden taki klaster (składający się z kilku serwerów T500 klasy "high end") może zarządzać bazą danych o pojemności 1 TB (1 TB milion gigabajtów). Sprzężenie kilku serwerów w jeden system przetwarzania danych ma tę zaletę, że pozwala lepiej optymalizować obciążenie każdego z serwerów. Kolejne plusy tego rozwiązania to: większa niezawodność pracy systemu informatycznego (redundancja serwerów) i łatwość archiwizowania danych.

HP zamierza sprzedawać nowy produkt (klastry serwerów T500) pod nazwą Enterprise Parallel System. EPS będzie wyposażany w przełącznik światłowodowy pracujący z szybkością 100 Mb/s, sprzęgający poszczególne serwery T500. Podobną technologię stosuje IBM, łącząc w jeden organizm serwery RS/6000, które tworzą SP Parallel Server. Technologię równoległego przetwarzania danych stosują już w swoich systemach unixowych tak znani producenci, jak Pyramid Technologies Inc. i AT&T Global Information Solutions.

Hewlett-Packard wprowadza jednocześnie na rynek serwery T520 (pracujące pod systemem HP UX 10.0), które mogą się składać z 12 procesorów 120 MHz PA-RISC 7150. Serwery te są już przygotowane do instalowania procesorów kolejnej generacji o nazwie PA-RISC 8000, które pojawią się na rynku w 1996 r.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200