Klastry HP pracujące pod kontrolą systemu Windows

HP poinformowała, że jej rozwiązania Unified Cluster Computing Portfolio (klastry komputerowe) mogą pracować pod certyfikowaną wersją systemu operacyjnego Windows Compute Cluster Server (CCS).

Oprogramowanie CCS 2003 może zarządzać klastrami składającymi się z serwerów Proliant i BladeSystem oraz innymi konfiguracjami Cluster Computing.

HP oferuje użytkownikom klastrów interfejs MPI (Message Passing Interface) i narzędzie do zarządzania o nazwie HP Cluster Management Utility. MPI to protokół obsługujący komunikację między poszczególnymi węzłami klastra.

Zobacz również:

Przetwarzanie klastrowe różni się tym od przetwarzania siatkowego (grid), że węzły wchodzące w skład klastra znajdują się w jednej fizycznej lokalizacji (podczas gdy węzły siatki obliczeniowej mogą być rozproszone po całym świecie) i współużytkują ten sam adres IP domeny (podczas gdy węzły siatki obliczeniowej noszą różne numery IP, odpowiadające domenie w której się znajdują).

Klastry komputerowe staniały ostatnio na tyle, że mogą sobie na nie pozwolić nawet małe firmy. I tak np. klaster komputerowy HP składający się z 5 serwerów (pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Windows CCS0 kosztuje od 18 tys. USD. Microsoft udostępnił użytkownikom system operacyjny Windows Compute Cluster Server w połowie br.

IDC podaje, że obroty na rynku rozwiązań HPTC (High-Performance and Technical Computing; klastry komputerowe są jednym z segmentów tego rynku) wzrosły w 2005 r. o 24% i wyniosły 9,2 mld USD. Rynek klastrów komputerowych rozwija się bardzo dynamicznie o czym może świadczyć fakt, że w pierwszym kwartale 2006 r. 50% wszystkich obrotów na rynku HPTC przypadło właśnie na rozwiązania klastrowe.