Klaster nad klastrami

Firma sugeruje, że zdaje sobie sprawę z potrzeby automatyzacji, ale jednocześnie daje do zrozumienia, iż potrzebuje trochę czasu, by zaoferować niezawodne, a jednocześnie elastyczne rozwiązanie automatyzujące. Na razie włączenie procedury odtwarzania ma następować po połączeniu się administratora z jednym z węzłów zdalnego klastra i wydaniu odpowiedniej komendy z linii poleceń. Można to także uczynić za pomocą narzędzi graficznych mających formę "wtyczki" do konsoli administracyjnej ConsoleOne.

W pierwszej kolejności oprogramowanie BC Cluster "odpytuje" katalog eDirectory klastra zapasowego o woluminy zdefiniowane jako secondary (to one mają przejąć funkcję woluminów podstawowych z klastra podstawowego), a następnie zmienia ich etykiety na primary. W tym momencie najświeższe dane i metadane, które dotychczas były replikowane na ukryte woluminy, stają się dostępne aplikacjom i usługom działającym w klastrze zapasowym. Węzły klastra zapasowego wykrywają nowe zasoby i uruchamiają je zgodnie z metadanymi dostarczonymi w ramach replikacji. Nad całym tym procesem czuwa oprogramowanie BC Cluster.

Jeżeli w klastrze działa usługa VIPA, odbudowujący się klaster zapasowy wysyła za jej pośrednictwem do routerów informację o wykorzystywanych przez węzły zapasowe adresach z puli wirtualnej. Dzięki temu użytkownicy w miarę szybko uzyskują dostęp do zasobów (trzeba uwzględnić m.in. czas potrzebny na wygaśnięcie poprzednich wpisów w tabelach routingu - z reguły 3 min). Przy okazji komputery klienckie łączące się z usługami działającymi na serwerach NetWare w klastrach NCS muszą komunikować się z nimi poprzez TCP/IP - protokół IPX nie jest wspierany przez oprogramowanie NCS.

Novell BC Cluster przewiduje możliwość bezpiecznego powrotu usług z klastra zapasowego do klastra podstawowego (failback). Operacja taka może występować często, np. przy okazji każdego testowego uruchamiania procedury zdalnego odtwarzania. Novell zaleca jednak, by dla bezpieczeństwa danych operacja powrotu odbywała się w asyście dostawcy lub integratora systemów pamięci masowych.

Na wspólnej konsoli

Zarządzanie klastrami BC Cluster, podobnie jak w przypadku Novell Cluster Services, ma być możliwe w trzech trybach: ConsoleOne, NORM oraz poprzez linię poleceń NetWare. Narzędzia do zarządzania BC Cluster mają być ściśle zintegrowane z narzędziami do zarządzania klastrami NCS. Raportowanie zdarzeń BC Cluster ma być włączone do narzędzi raportujących serwera eDirectory/DirXML i narzędzi NCS.

Zawsze na czasie

Podczas replikacji w ramach Novell Business Continuance Cluster są replikowane wszystkie dane i metadane potrzebne do poprawnego uruchomienia klastra w zdalnej lokalizacji, a w szczególności:

  • dane wykorzystywane przez użytkowników sieci SAN

  • metadane związane z kontrolą dostępu do zasobów

  • informacje o przynależności obiektów do grup i zespołów

  • dane konfiguracyjne klastra NCS przechowywane w eDirectory

  • dane konfiguracyjne klastra NCS przechowywane w plikach

  • dane konfiguracyjne klastra BC Cluster przechowywane w eDirectory

  • dane konfiguracyjne zasobów klastra przechowywane w eDirectory, w tym także metadane i obiekty niektórych usług, np. GroupWise

  • dane o systemach plików, woluminach, serwerach wirtualnych i innych ważnych obiektach odwzorowanych w eDirectory

TOP 200