Klaster Fujitsu z InfiniBand

Fujitsu twierdzi, że jako pierwsza zbudowała klaster składający się z serwerów pracujących pod systemem Linux, w którym zastosowała połączenia oparte na technologii InfiniBand.

Fujitsu twierdzi, że jako pierwsza zbudowała klaster składający się z serwerów pracujących pod systemem Linux, w którym zastosowała połączenia oparte na technologii InfiniBand.

Eksperymentalny klaster składa się z 16 dwuprocesorowych serwerów Primergy Fujitsu. Serwery wymieniają między sobą dane i funkcje przez łącza oparte na technologii InfiniBand.

Klaster Fujitsu był kontrolowany przez oprogramowanie SCore, które jest jednym z istotnych elementów projektu RWCP (Real World Computing Project). Jest to projekt finansowany przez rząd japoński. Oprogramowanie SCore zarządzało łączami InfiniBand, zaprojektowanymi i wyprodukowanymi przez Intel (nie jest to jeszcze rozwiązanie komercyjne). Łącza oparte na takim tandemie (oprogramowanie SCore i intelowska technologia InfiniBand) transmitowały dane z szybkością 2,5 Gb/s.

Na klastrze uruchomiono aplikację o nazwie Amber (obliczenia z dziedziny dynamiki molekularnej), opracowaną przez University of California (San Francisco). Klaster został zaprezentowany publicznie pod koniec października w Kobe (Japonia), na seminarium poświęconym najnowszym osiągnięciom w dziedzinie szybkiego przetwarzania danych.

Inne firmy przywiązują też dużą wagę do klastrów linuxowych. NEC poinformowała na przykład kilka miesięcy temu, że przygotowuje się do otwarcia centrum badawczego (w Tokio), w którym zamierza testować klastry składające się z serwerów pracujących pod systemem Linux. NEC zapowiada, że w centrum będzie stosować wyłącznie swoje firmowe serwery linuxowe i to samo oprogramowanie SCore, które zarządzało klastrem Fujitsu. Jeśli chodzi o połączenia sprzęgające serwery w jeden organizm (klaster), to NEC zamierza stosować łącza oparte na technologii Ethernet lub Myrinet. Są to technologie konkurujące ze specyfikacją InfiniBand, nie oferują jednak tak dużych przepustowości jak połączenia InfiniBand.


TOP 200