Klaster Fujitsu z InfiniBand

Fujitsu twierdzi, że jako pierwsza zbudowała klaster składający się z serwerów pracujących pod systemem Linux, w którym zastosowała połączenia oparte na technologii InfiniBand.

Fujitsu twierdzi, że jako pierwsza zbudowała klaster składający się z serwerów pracujących pod systemem Linux, w którym zastosowała połączenia oparte na technologii InfiniBand.

Eksperymentalny klaster składa się z 16 dwuprocesorowych serwerów Primergy Fujitsu. Serwery wymieniają między sobą dane i funkcje przez łącza oparte na technologii InfiniBand.

Klaster Fujitsu był kontrolowany przez oprogramowanie SCore, które jest jednym z istotnych elementów projektu RWCP (Real World Computing Project). Jest to projekt finansowany przez rząd japoński. Oprogramowanie SCore zarządzało łączami InfiniBand, zaprojektowanymi i wyprodukowanymi przez Intel (nie jest to jeszcze rozwiązanie komercyjne). Łącza oparte na takim tandemie (oprogramowanie SCore i intelowska technologia InfiniBand) transmitowały dane z szybkością 2,5 Gb/s.

Na klastrze uruchomiono aplikację o nazwie Amber (obliczenia z dziedziny dynamiki molekularnej), opracowaną przez University of California (San Francisco). Klaster został zaprezentowany publicznie pod koniec października w Kobe (Japonia), na seminarium poświęconym najnowszym osiągnięciom w dziedzinie szybkiego przetwarzania danych.

Inne firmy przywiązują też dużą wagę do klastrów linuxowych. NEC poinformowała na przykład kilka miesięcy temu, że przygotowuje się do otwarcia centrum badawczego (w Tokio), w którym zamierza testować klastry składające się z serwerów pracujących pod systemem Linux. NEC zapowiada, że w centrum będzie stosować wyłącznie swoje firmowe serwery linuxowe i to samo oprogramowanie SCore, które zarządzało klastrem Fujitsu. Jeśli chodzi o połączenia sprzęgające serwery w jeden organizm (klaster), to NEC zamierza stosować łącza oparte na technologii Ethernet lub Myrinet. Są to technologie konkurujące ze specyfikacją InfiniBand, nie oferują jednak tak dużych przepustowości jak połączenia InfiniBand.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200