Klasówka z MRP II

Wszystko pod linijkę

5. Pomiar działalności umożliwia dokładne liczbowe określenie sprawności systemu zarządzania MRP II. Istnieje kilka podstawowych wymogów dla klasy A. Po pierwsze, zwrot nakładów wynosi 90% planowanego ROA. ROA mierzy efektywność strategicznego planowania zarządu i wykonania planu. Po drugie, sprzedaż jest na poziomie 90% prognozy sprzedaży. Ten wskaźnik informuje o zdolności przewidywania sprzedaży danego produktu. Po trzecie, produkcja stanowi 95% planu produkcyjnego. Planowanie produkcji jest procesem, w którym ustala się dzienną wielkość produkcji dla grupy wyrobów, bilansującą zapotrzebowanie (sprzedaż) ze zdolnością produkcyjną. Po czwarte, wykonane wyroby stanowią 95% wyrobów ujętych w harmonogramie. Po piąte, zlecenia produkcyjne uruchomione na czas stanowią 95% wszystkich uruchomionych zleceń produkcyjnych. Służy to do pomiaru efektywności planowania materiałowego. Po szóste, przepracowane godziny stanowią 95% godz. ujętych w harmonogramie. Informuje to o efektywności zarządzania siłą roboczą i pracą maszyn w celu wywiązania się z bieżących harmonogramów. Po siódme, struktury mają dokładność na poziomie 98% audytowanych struktur. Struktura musi odzwierciedlać podejście produkcyjne do wykonania produktu. Ósmy wymóg dotyczy poziomu zapasów. W każdej lokalizacji są one dokładne w 95%. Dokładność poziomu zapasów jest podstawowym wymogiem efektywnych systemów produkcyjnych. Dziewiąty wymóg zakłada 98% dokładność marszrut technologicznych. Jest to szczególnie ważne, gdyż marszruty technologiczne są najczęściej zmienianymi dokumentami w przedsiębiorstwie. Kolejne warunki klasy A dotyczą przyjętych w terminie dostaw, wykonanych na czas zleceń produkcyjnych i zleceń sprzedaży. Wszystkie muszą wynosić 95% ogólnej liczby.

6. Prawidłowa dokumentacja polega m.in. na istnieniu pisemnie opracowanych zestawów procedur dla zarządu, służących do zarządzania biznesem, wraz z systemem produkcyjnym, i zestawów procedur dla poszczególnych obszarów funkcjonalnych. Muszą one obejmować wszystkie warunki i sytuacje, z którymi spotka się użytkownik. Użytkownicy muszą postępować zgodnie z nimi. Jeśli jest inaczej, trzeba albo zmienić procedury, albo zmusić pracowników do ich przestrzegania.

7. Już w trakcie wdrażania systemu zintegrowanego przedsiębiorstwo musi mieć opracowane programy edukacyjne w zakresie MRP II. Jest to bowiem ciągły, nie kończący się proces edukacji.

Wyżej wymienione zagadnienia nie stanowią pełnej listy wymagań dla systemu klasy A. Sygnalizują jedynie większość słabych punktów już ukończonych wdrożeń i teoretycznie funkcjonujących systemów. Warto zauważyć, że częściowe wdrożenie pakietu MRP II jest poza wszelkimi klasyfikacjami i wcale nie zwiększa wiarygodności i efektywności przedsiębiorstwa.

<hr size=1 noshade>Zbigniew Czajkiewicz jest profesorem na Wydziale Inżynieryjnym w California State University, USA i konsultantem Polsko-Amerykańskiego Instytutu Zarządzania w Warszawie.


TOP 200