Kinotebook

Zaawansowany przenośny komputer Toshiby z rewelacyjnym, panoramicznym ekranem.

Notebook dla kinomana? Do niedawna brzmiało to absurdalnie, bo wyświetlacze montowane w przenośnych komputerach nadają się w zasadzie wyłącznie do oglądania dokumentów Worda albo stron WWW, ale nie do sycenia oczu malowniczą scenerią Misji czy śledzenia w napięciu nocnych scen Helikoptera w ogniu. Za mały kontrast i jaskrawość LCD w połączeniu z koniecznością patrzenia na ekran pod odpowiednim kątem powodują, że oglądanie filmów DVD na laptopie nie należy do atrakcji.

Lecz to zaczyna się zmieniać: Toshiba Satellite P20-S203 wyposażona została w panoramiczny ekran 17-calowy o rozdzielczości 1440x900 pikseli, który jest tak jasny, że wieczorem rozświetla pokój bardziej niż telewizor. I podobnie jak w telewizorze, obraz jest doskonałej jakości bez względu na kąt patrzenia.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple
  • Toshiba: dyski twarde 26 TB w tym roku, a 40 TB za pięć lat

Właściwie wyświetlacz jest aż za dobry – jego wysoka rozdzielczość powoduje, że nawet filmy DVD ujawniają wady, zwłaszcza gdy od ekranu dzieli cię mniej niż metr, a w obrazie dominuje jednolite światło. Tak było w wypadku koncertowego DVD Pearl Jam &Touring Band 2000&, w którym monochromatyczne oświetlenie sceny ujawniło wiele artefaktów kodowania. Na szczęście większość filmów fabularnych cechuje się dużym zróżnicowaniem kolorów i kontrastem, nie tracą więc jakości na LCD Toshiby. Poza tym wcale nie musisz siedzieć blisko notebooka, bo w zestawie znalazł się… pilot zdalnego sterowania odtwarzaniem.

Czym jednak byłoby DVD bez świetnego dźwięku? Oczywiście na system przestrzennego audio w laptopie nie można liczyć, ale Satellite P20-S203 oferuje pewną namiastkę w postaci dwóch głośników firmy harman/kardon, zgodnych z Dolby Digital. Wytwarzany przez nie dźwięk jest czysty i głęboki, a dzięki autonomicznemu odtwarzaczowi płyt możesz się delektować wysokiej jakości muzyką z CD bez uruchamiania systemu.

Do ideału jeden krok

Rola nowej Toshiby nie kończy się na doskonałym odtwarzaniu DVD czy muzyki – to także bardzo wydajny pecet. Sercem komputera jest bowiem procesor Pentium 4 3 GHz z technologią HT, wspomagany przez 512 MB RAM, pojemny twardy dysk 80 GB oraz układ graficzny NVIDIA GeForce FX Go5200 z 32 MB własnej pamięci wideo. Oprócz tej znakomitej konfiguracji otrzymujesz wieloformatową nagrywarkę (CD-RW, DVD-R/RW i DVD-RAM) wraz z oprogramowaniem do edycji i zapisu wideo MotionDV Studio oraz Movie DVD Album. Odtwarzaniem filmów DVD zajmuje się WinDVD, a za nagrywanie płyt odpowiada podstawowa właściwie aplikacja Drag’n Drop CD.

Co ciekawe, w pakiecie znajdziesz także moduł stacji dyskietek, którym można zastąpić bądź nagrywarkę, bądź… baterię - gdy używasz zasilania sieciowego. Moduły dają się oczywiście wymieniać na gorąco (w czasie pracy systemu).

Notebook wyposażono ponadto w cztery złącza USB 2.0, jeden FireWire, port IrDA, gniazdo PC Card typ III oraz czytnik kart SD/MMC. Zabrakło, niestety, komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi czy Bluetooth, co w tak drogim sprzęcie może dziwić (podobnie jak system Windows XP instalowany w wersji Home, a nie Professional).

Testowy mocarz

„Kinową” Toshibę poddaliśmy standardowym testom programami PCMark2002, MobileMark2002 i 3DMark2001SE. Nie zdziwiło nas, że w pierwszych dwóch benchmarkach Satellite P20-S203 otrzymał rewelacyjne noty wydajności, choć czas pracy na baterii, wynoszący 153 minuty przy dużym obciążeniu i 166 minut przy małym, nie zadowoli długodystansowców. Rozczarował natomiast wynik testu grafiki: 4811 pkt w 3DMark to wyraźnie mniej od rezultatów osiąganych przez maszyny z konkurencyjnym układem ATI Mobility Radeon 9000 z 32 MB RAM. Zwiększenie pamięci wideo do 64 MB w tak multimedialnym laptopie byłoby więc mile widziane.

Zalety nowej Toshiby to jednocześnie jej największe wady: komputer jest duży (szerokość!), ciężki (4,5 kg), a przede wszystkim niebotycznie drogi. Dla Polaków P20-S203 będzie też nieco uciążliwa w obsłudze, bo prawy [Alt] znajduje się aż cztery pozycje obok spacji – tuż obok klawiszy kursora. Mimo tych minusów dla zamożnych koneserów kina w podróży Satellite P20-S203 stanowi nie lada gratkę.

Informacje Techmex, tel. (33) 8130000,http://www.techmex.com.pl , cena 17 000 zł

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200