Kinetic – dyski twarde podpinane bezpośrednio do sieci IP

Seagate zapowiedział nowy rodzaj dysków twardych, którym firma nadaje własne adresy IP. To dyski noszące nazwę Kinetic, które mogą przechowywać dane w postaci plików oraz obiektów. Oznacza to, że aplikacje mogą się komunikować przez sieć bezpośrednio z takim dyskiem (podłączonym do Ethernetu), nie korzystając z pośrednictwa serwera pamięci masowej.

Po wdrożeniu w firmie platformy Kinetic, administrator może zarządzać oddzielnie serwerami pamięci masowych oraz dyskami twardymi, dostosowując ich strukturę do aktualnych potrzeb zgłaszanych przez użytkowników. Dyski Kinetic zostały opracowane głównie z myślą o stosowaniu w środowiskach chmurowych, w których administratorzy muszą często rozbudowywać system pamięci masowych oraz rekonfigurować go. Fakt, że każdy dysk Kinetic ma swój własny adres IP powoduje, że administrator może to robić szybko i

Kinetic – dyski twarde podpinane bezpośrednio do sieci IP

Dyski Kinetic mają maks. pojemność 4 TB i komunikację z nimi obsługuje protokół open sorce (Swift OpenStack Object Storage) zdolny zarządzać danymi zarówno na poziomie plików, jak i obiektów. Dlatego dyski mogą z powodzeniem świadczyć swe usługi aplikacjom Big Data, takim jak Hadoop.

Zobacz również:

  • HPE Alletra 9000 – ewolucja technologii HPE Primera

Seagate informuje, że przeprowadzane przez niego badania wykazały, iż po wyeliminowaniu serwerów pamięci masowych (a takich w przypadku dysków Kinetic nie trzeba stosować) wydajność aplikacji, które zapisują/odczytują często duże porcje danych, wzrasta nawet cztery razy.

Seagate nie jest pierwszą firmą, która stosuje podobne rozwiązanie. Wcześniej zrobiła to np. firma SuperMicro, oferując użytkownikom dyski twarde, którym nie towarzyszy żaden serwer pamięci masowych. Dyskami Kinetic zainteresował się już Dell, zamierzając wprowadzić do oferty szafę, w której użytkownik będzie mógł zainstalować do 60 takich urządzeń.


TOP 200