Kim zostaniesz w przyszłości

Dziś praca w IT skierowana jest głównie do programistów, administratorów i managerów IT. Niebawem mogą ich zastąpić Cloud Computing Engineer, Website Acceleration Engineer i Cyber Security Specialist.

Kim zostaniesz w przyszłości
Dobra passa na rynku pracy

W 2010 r. branża IT i Telco szukała przede wszystkim pracowników sprzedaży. Rośnie jednak zapotrzebowanie na analityków biznesowych, a w 2011 r. prawdopodobnie wrośnie popyt na project managerów, developerów i wdrożeniowców. Eksperci przewidują też wzrost wynagrodzeń.

Wraz z dynamicznie rozwijającymi się technologiami zmieniają się potrzebne do pracy w IT i telekomunikacji kompetencje i oferty pracy. Jakie stanowiska mogą pojawić się w branży nowoczesnych technologii w najbliższym czasie? Na pewno te wymagające coraz bardziej specjalistycznych i niszowych kompetencji.

Specjaliści od gier, chmur, cyberbezpieczeństwa

Rok 2010 przyniósł tak dynamiczny rozwój cloud computingu, że oferta pracy dla Cloud Computing Engineer nie wydaje się już bardzo odległa. Inżynierowie z umiejętnością zwiększania efektywności procesów, podnoszenia użyteczności i obniżania kosztów związanych z przetwarzaniem w chmurze i serwisami wykorzystującymi tę funkcjonalność, będą w najbliższym czasie w cenie.

Zobacz również:

Zmiany, które wg Gartnera czekają pracowników w tej dekadzie:
  1. Dominacja nierutynowych czynności.
  2. Mrowisko - praca w tymczasowych, tworzonych ad-hoc grupach ludzi, którzy nie współpracowali nigdy wcześniej ze sobą.
  3. Wzrost znaczenia pracy zespołowej oraz umiejętności porozumienia i współpracy z pracownikami różnych szczebli i specjalności.
  4. Malejąca formalizacja działań.
  5. Eksperymentowanie i szybkie upublicznianie, niekoniecznie ukończonych projektów.
  6. Przewidywanie trendów na podstawie zachowań społecznych, a nie historii i doświadczenia.
  7. Całkowite zatarcie sfery prywatnej i zawodowej - dostępność 24/7.
Przewiduje się też wzrost liczby ofert dla Quality Assurance Engineer, osób które będą obserwowały, testowały i proponowały zmiany we wprowadzanych na rynek nowych technologiach. Wśród zawodów przyszłości znają się też z pewnością Interface Designer, którzy będą musieli dbać o przyjazny wygląd i intuicyjną obsługę wszelkich nowoczesnych technologii oraz Site Acceleration Engineer, odpowiadający za coraz szybszy przesył rosnącej liczby danych na stronach internetowych.

Z kolei rosnąca popularność urządzeń mobilnych tj. smartfony spowoduje, że niebawem pojawią się ofert pracy skierowane konkretnie do developerów aplikacji mobilnych. Kolejnym kierunkiem rozwoju pracy w branży IT będzie bezpieczeństwo. Przewiduje się, że sporo pracy będą mieli specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Stany Zjednoczone już zaczynają kształcić w tym kierunku studentów. Kilka miesięcy temu, na jednym z amerykańskich uniwersytetów powstał program edukacyjny cyberbezpieczeństwa, który ma przygotować studentów do pracy w obronie narodowej i przy ochronie korporacyjnych i prywatnych sieci.


TOP 200