Kim zostać w przyszłości

Dziś praca w IT skierowana jest głównie do programistów, administratorów i managerów IT. Niebawem mogą ich zastąpić Cloud Computing Engineer, Website Acceleration Engineer i Cyber Security Specialist.

Wraz z dynamicznie rozwijającymi się technologiami zmieniają się potrzebne do pracy w IT i telekomunikacji kompetencje i oferty pracy. Jakie stanowiska mogą pojawić się w branży nowoczesnych technologii w najbliższym czasie? Na pewno te wymagające coraz bardziej specjalistycznych i niszowych kompetencji.

Specjaliści od gier, chmur, cyberbezpieczeństwa

Rok 2010 przyniósł tak dynamiczny rozwój cloud computing, że oferta pracy dla Cloud Computing Engineer nie wydaje się już bardzo odległa. Inżynierowie z umiejętnością zwiększania efektywności procesów, podnoszenia użyteczności i obniżania kosztów związanych z przetwarzaniem w chmurze i serwisami wykorzystującymi tę funkcjonalność, będą w najbliższym czasie w cenie.

Zobacz również:

Przewiduje się też wzrost liczby ofert dla Quality Assurance Engineer, osób które będą obserwowały, testowały i proponowały zmiany we wprowadzanych na rynek nowych technologiach. Wśród zawodów przyszłości znają się też z pewnością Interface Designer, którzy będą musieli dbać o przyjazny wygląd i intuicyjną obsługę wszelkich nowoczesnych technologii oraz Site Acceleration Engineer, odpowiadający za coraz szybszy przesył rosnącej liczby danych na stronach internetowych.

Z kolei rosnąca popularność urządzeń mobilnych tj. smartfony spowoduje, że niebawem pojawią się ofert pracy skierowane konkretnie do developerów aplikacji mobilnych. Kolejnym kierunkiem rozwoju pracy w branży IT będzie bezpieczeństwo. Przewiduje się, że sporo pracy będą mieli specjaliści od cyberbezpieczeństwa. Stany Zjednoczone już zaczynają kształcić w tym kierunku studentów. Kilka miesięcy temu, na jednym z amerykańskich uniwersytetów powstał program edukacyjny cyberbezpieczeństwa, który ma przygotować studentów do pracy w obronie narodowej i przy ochronie korporacyjnych i prywatnych sieci.

W przyszłości będą też poszukiwani specjaliści zajmujący się ochroną i usuwaniem danych osobowych w Internecie (Waste Data Handler), analitycy ruchu na witrynach internetowych oraz tzw. Ethical Hakers, zajmujący się wynajdywaniem luk w zabezpieczeniach elektronicznych. Według raportów do zawodów przyszłości należeć będą też - Simulation Engineer i Casual Game Developer. Konsultanci zdalnej edukacji będą rozwijać techniki e-learningu i starać się rozwiązać związane z tą formą nauki problemy. Natomiast Data Technologist będą znajdować nowe sposoby wymiany i przetwarzania rosnącej na świecie liczby danych, a Computer Forensics Analyst będą poszukiwać w sieci, komputerach i telefonach dowodów przestępstw.

Jedyną stałą rzeczą jest zmiana

Nowe technologie - nowe zawody

Dzięki nowym technologiom powstają zawody, o których rok czy dwa lata temu nikt nie słyszał. Obecnie co miesiąc przybywa kilkadziesiąt nowych ofert dla moderatorów dyskusji na forach internetowych, copywriterów SMS-ów, czy content designerów. Moderatorzy dyskusji na formach internetowych zawdzięczają popyt na usługi szybkiemu rozwojowi forów internetowych, na których każda firma chce być obecna i to w jak najlepszym świetle. To oni mają zachwalać w sieci produkty i usługi konkretnych firm, w taki sposób, aby nie wyglądały one na sponsorowane. Pojawia się też coraz więcej ofert pracy dla content designerów, którzy przygotowują internetową strategię koncernów związaną z niestandardowymi formami reklamy w Internecie i odpowiadają za jej realizację. Wśród nowych zawodów znajdują się też copywriterzy SMS-owi, których zadaniem jest wymyślanie i wysyłanie do klientów wiadomości zachęcających do udziału konkursach, grach i promocjach. Nowe zawody mogą przynieść niektórym bardzo wysokie zarobki. Według serwisu Pracuj.pl, copywriter SMS-ów może liczyć na pensję w wysokości od 1500 zł do nawet 8000 zł, moderator internetowy 1500-10 000 zł, a content designer 4000-12 000 zł.

Wygląda jednak na to, że nie należy przyzwyczajać się za bardzo do wybranego przez siebie zawodu. Rohit Talwar z firmy analitycznej Fast Future, zajmującej się badaniem rynku pracy w przyszłości, uważa, że czasy, gdy ktoś całe życie wykonywał jeden zawód powoli odchodzą w zapomnienie. Jego zdaniem niedługo doczekamy czasów, w których człowiek w ciągu życia będzie zmieniał zatrudnienie co najmniej kilka razy, włączając w to zmianę branży. Dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci wszechstronności i umiejętności do szybkiej adaptacji w nowym środowisku.

Zmiany w przypadku niektórych osób wymuszone będą zanikaniem pewnych zawodów. W związku ze wzrostem popularności sprzedaży internetowej zanikać będzie prawdopodobnie zawód sprzedawców. Przewiduje się też, że wśród zagrożonych może być zawód żołnierza. O przyszłość nie muszą się natomiast martwić prawnicy, politycy, pisarze, artyści, przywódcy religijni, kontrolerzy podatkowi, czy przedsiębiorcy pogrzebowi.

Mimo rosnącej popularności pracy zdalnej, firmy badawcze nie wróżą zamknięcia biur oraz pracy tylko i wyłącznie w domowym zaciszu. Szacuje się, że tylko 2% zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin przez najbliższe lata będzie pracowało zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi. Będzie jednak rosła liczba wolnych strzelców, pracujących zadaniowo.

Polskie zawody przyszłości

Jak mówią przedstawiciele Hays Poland, Polska jest kilka lat za Stanami Zjednoczonymi. To zaś przekłada się na to jakie role są dziś w polskiej branży IT najbardziej poszukiwane. "Choć to na pewno Ameryka wyznacza trendy. To, co będzie się działo za kilka lat u nas, już dziś dzieje za oceanem" - mówią. Amerykanie już dziś ściągają do siebie specjalistów niedocenianych jeszcze w Polsce. Polscy etyczni hakerzy pracują głównie na kontraktach zagranicznych prowadząc projekty z domu dla amerykańskich klientów.


TOP 200