Kilka w jednym znacznie taniej

Microsoft przygotowuje na styczeń premierę SBS 2000 - pakietu rozwiązań serwerowych dla małych firm.

Microsoft przygotowuje na styczeń premierę SBS 2000 - pakietu rozwiązań serwerowych dla małych firm.

Microsoft wprowadził do produkcji pakiet Microsoft Small Business Server 2000 (SBS) - kolejną wersję pakietu przeznaczonego dla małych firm, który umożliwia budowę i obsługę w pełni funkcjonalnej sieci LAN, oferującej wszystkie niezbędne usługi sieciowe w firmie podłączonej do Internetu. SBS 2000 ma zastąpić dotychczas oferowaną wersję SBS 4.5. Jego podstawową nowością jest integracja najnowszych wersji systemu operacyjnego i aplikacji serwerowych Microsoftu, oznaczonych numerem 2000.

Angielska wersja pakietu pojawi się w sprzedaży na początku lutego br. Wersja polska pakietu - jak zapewnia Jakub Połeć z Microsoft Polska - powinna trafić do produkcji w marcu br., a na rynek - na początku maja br.

Do 50 komputerów

Small Business Server 2000 jest określany przez Microsoft jako produkt przeznaczony do tworzenia w małych firmach sieci, składających się z nie więcej niż 50 komputerów PC (liczba 50 komputerów pracujących w sieci jest górną granicą liczby stacji obsługiwanych przez zawarty w pakiecie specjalnie zmodyfikowany system operacyjny). W warunkach polskich jest również przeznaczony dla firm zaliczanych do kategorii "średnie".

W porównaniu do dotychczas oferowanych wersji SBS, pakiet nie zawiera nowych rozwiązań, lecz praktycznie wszystkie elementy zestawu zostały ulepszone lub zastąpione innymi aplikacjami. Podstawą SBS 2000 jest system Windows 2000 i przystosowane do współpracy z nim wersje aplikacji.

Z punktu widzenia małych firm, zaletami tego rodzaju pakietu są przede wszystkim niższa cena zestawu w porównaniu z zakupem niezależnych elementów oprogramowania i przystosowanie funkcji, związanych z instalacją systemu i bieżącym zarządzaniem do wymagań nieprofesjonalnych użytkowników.

Cena SBS 2000 nie jest jeszcze ustalona. Wersja angielska prawdopodobnie będzie kosztować 1,5-2 tys. USD. Użytkownicy amerykańscy będą mogli w najbliższym czasie kupić SBS 4.5 z tzw. gwarancją technologii, zapewniającą bezpłatne otrzy- manie kopii SBS 2000. W Polsce tego typu oferta nie jest planowana. Zakup SBS 4.5 na początku roku nie będzie uprawniał do bezpłatnej aktualizacji. Microsoft niedawno znacznie obniżył cenę tego pakietu z ok. 4 tys. do 2,3 tys. zł. Cena SBS 2000 PL będzie prawdopodobnie większa niż 4 tys. zł, choć na jej ostateczne ustalenie trzeba poczekać kilka miesięcy.

Lokalizacja SBS 2000 dotyczy wszystkich aplikacji klienckich, systemu operacyjnego i konsoli zarządzania. Nie będą dostępne jedynie polskie wersje Exchange Server 2000 i bazy danych SQL Server, które nie są lokalizowane również jako niezależne produkty.

Co nowego w SBS 2000

Pakiet wyposażono w zintegrowaną procedurę instalacyjną systemu operacyjnego Windows 2000 Server i dostarczanych w ramach pakietu aplikacji serwerowych. Podstawowym interfejsem zarządzania ser- werem i aplikacjami jest no- wa wersja konsoli administracyjnej Microsoft Management Console 1.2. Administrator może udostępniać wybrane jej funkcje użytkownikom pracującym w sieci i monitorować ich wykorzystanie. W skład systemu wchodzą też usługi terminalowe Windows Terminal Services, pozwalające na zdalne zarządzanie pracą serwera i zainstalowanego na nim oprogramowania przy użyciu specjalnego klienta terminalowego.

Nowością SBS 2000 jest narzędzie Health Monitor 2.1, umożliwiające monitorowanie, alarmowanie i tworzenia raportów, dotyczących pracy serwera. Realizuje ono m.in. automatyczne wysyłanie alarmów lub raportów za pośrednictwem poczty elektronicznej do firm lub administratorów świadczących zdalne usługi zarządzania systemem.

SBS 2000 wyposażono w nową wersję usługi współdzielonego faksu komputerowego, która umożliwia wysyłanie faksów ze wszystkich stanowisk PC podłączonych do sieci.

Ponadto każdy użytkownik ma współdzielony z innymi dostęp do Internetu poprzez modem niezależny od faksu. W skład pakietu wchodzi aplikacja Internet Security and Acceleration Server (nowa wersja Proxy Server), która umożli- wia z jednej strony pełnienie funkcji serwera buforującego, z drugiej - pracuje również jako serwer firewall zabezpieczający sieć przed nieuprawnionym dostępem. ISAS pełni również funkcję serwera VPN, umożliwiającego zdalnym pracownikom pełny dostęp do zasobów sieci korporacyjnej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200