Kilka uwag czytelników

O FAT-32, metaprzeszukiwarkach sieci WWW i dyskach pracujących w trybie DMA.

O FAT-32, metaprzeszukiwarkach sieci WWW i dyskach pracujących w trybie DMA.

Systemy operacyjne Windows 95B i 98 umożliwiają konwersję 16-bitowej tabeli FAT, obsługiwanej przez Windows 3.x i 95, na 32-bitową. Jak wynika m.in. z dokumentu numer Q154997 opublikowanego przez Microsoft, istnieją ograniczenia pojemności dysków widzianej przez system, ponieważ przerwanie 13 (Interrupt 13) "widzi" tylko ok. 8 GB przestrzeni adresowej na dysku zawierającym pliki startowe systemu operacyjnego (najczęściej C:), choć w rzeczywistości może to być dysk o dużo większej pojemności.

Nowsze modele komputerów PC nie mają tego ograniczenia. Jest to związane z zainstalowaniem w nich uaktualnionej wersji systemu BIOS, która obsługuje rozszerzenia dołączone do przerwania numer 13. Większość komputerów wyprodukowanych w ub.r. obsługuje takie rozszerzenia, czego nie można powiedzieć o systemach wprowadzanych na rynek w 1997 r. i wcześniej. IBM opublikował doskonałe opracowanie omawiające szczegółowo to zagadnienie dostępne pod adresem:http://www.storage.ibm.com/hardsoft/diskdrdl/library/8.4gb.htm.

Jeśli w komputerze zainstalowano dysk pracujący na bazie 32-bitowej tabeli FAT, który ma pojemność większą niż 8 GB, a system operacyjny Windows "widzi" tylko pierwsze 8 GB przestrzeni adresowej, to problem ten można najczęściej rozwiązać, uaktualniając BIOS. Odpowiednią jego wersję powinien oferować producent komputera, płyty głównej bądź dysku. Dotyczy to zarówno dysków z interfejsem IDE, jak i SCSI. Ale czasami zdarza się, że nawet po zainstalowaniu nowej wersji BIOS, system operacyjny dalej "widzi" tylko część dostępnej przestrzeni adresowej. Przykładowo, Windows 4.0 automatycznie rejestruje, że dysk IBM DDTA-351010 ma pojemność tylko 7,5 GB, choć jest to model o pojemności 10,1 GB - i to nawet mimo obecności odpowiedniej wersji BIOS obsługującej rozszerzenia Interrupt 13. Okazuje się, że można temu zapobiec, instalując uaktualnioną wersję pliku Atapi.sys mającą datę 1/26/98, która jest dostępna pod adresemftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/winnt-public/fixes/usa/nt40/hotfixes-postSP3/atapi-fix.

Metaprzeszukiwanie

Infoseek oferuje bezpłatnie narzędzie Express (express.infoseek.com), które tworzy listę zawierającą wyniki podane przez siedem podstawowych "motorów" przeszukujących zasoby Internetu. Innym tego rodzaju bezpłatnym narzędziem jest Webinator dostępny pod adresem www.thunderstone.com/webinator. Umożliwia on dostosowanie interfejsu przeglądarki do potrzeb użytkownika i istotnie usprawnia proces przeszukiwania sieci WWW, ułatwiając znalezienie potrzebnych informacji. Bezpłatna wersja aplikacji może indeksować 10 tys. stron, a wersja handlowa (700 USD) nie ma ograniczeń.

Inna metaprzeszukiwarka jest dostępna pod adresem infind.inference.com, choć aplikacja ta prezentuje się dużo skromniej niż Express. Natomiast pod adresemhttp://websearch.miningco.com/library/weekly/aa100998.htm można znaleźć omówienie pięciu komercyjnych przeszukiwarek sieci Web i bezpłatną aplikację Express.

Dyski Ultra DMA

W poprzednich artykułach pisałem o dyskach pracujących w trybie DMA i Ultra DMA. Przedstawione tam informacje warto uzupełnić. Jeśli kontroler obsługujący zainstalowane w komputerze dyski w okienku "Menedżer urządzeń" jest identyfikowany jako Intel Bus Master IDE Controler, to polecam skorzystanie z plikuhttp://developer.intel.com/desigh/pcisets/busmastr/dwnlod.htm. W komputerze takim trzeba bowiem prawdopodobnie zainstalować nowszą wersję sterownika dysków.

<hr size=1 noshade>Brian Livingston jest współautorem książki Windows 95 Secrets Gold i wielu innych pozycji o systemie Windows. E-mail: brian_livingston@infoworld.com. Na podstawie tygodnika InfoWorld, wydawanego przez IDG, opr. jch.