Kilka sytuacji podbramkowych

Nowe platformy, nowe architektury

Indywidualni użytkownicy będą w tym roku standardowo "nękani" ulepszeniami: szybsze procesory i napędy CD-ROM, pojemniejsze dyski, nowe, wydajniejsze płyty główne itd. Najważniejsze cechy najnowszych modeli komputerów to: 100 MHz szyna danych (w przygotowaniu), synchroniczna pamięć SDRAM, dysk z interfejsem Ultra ATA/33 i napęd dyskietek o wysokiej pojemności (ZIP lub a:drive/LS-120). Można również oczekiwać, że ruszy sprzedaż napędów DVD-ROM, które mogą być atrakcyjne dla użytkowników domowych, jeśli tylko dostępny będzie odpowiednio duży wybór filmów wideo i gier interaktywnych.

Jeszcze przed kilkoma laty występował wyraźny podział na sprzęt i oprogramowanie przeznaczone dla indywidualnego użytkownika oraz różnego typu systemy sieciowe, umożliwiające uruchamianie aplikacji i wymianę danych między komputerami, terminalami, serwerami lub dużymi superserwerami (mainframe). Choć wiele komputerów PC lub Macintosh w dalszym ciągu funkcjonuje jako niezależne, samodzielne jednostki, to jedną z najbardziej widocznych tendencji na rynku jest wzrost znaczenia funkcji komunikacyjnych. Najbardziej spektakularnym tego przykładem jest rozwój Internetu, który wszystkim użytkownikom komputerów udostępnia fascynujące możliwości wymiany informacji. Jednym ze względnie nowych zastosowań Internetu jest nawiązywanie łączności głosowej, czyli połączenia telefoniczne przez sieć WWW. Wymagają one komputera wyposażonego w kartę dźwiękową, mikrofon, głośniki i oczywiście modem oraz zainstalowania dostępnego bezpłatnie oprogramowania. Po uruchomieniu takiego systemu, można rozmawiać z innymi jego użytkownikami na świecie, płacąc jedynie za połączenie lokalne. Jak oceniają analitycy rynku, obecnie połączenia internetowe na dużą odległość zmniejszają dochody światowych potentatów telekomunikacyjnych o ok. 1 mld USD, a suma ta zwiększy się w ciągu 2-3 lat do ok. 9 mld USD.

Co robią polscy programiści?

W przeciwieństwie do rynku związanego ze sprzętem, polski rynek ogramowania mniej odróżnia się od rynku amerykańskiego niż np. w Czechach lub na Węgrzech, gdzie mocną pozycję mają firmy lokalne. Dotyczy to przede wszystkim oprogramowania użytkowego o powszechnych zastosowaniach, takich jak edytory, arkusze kalkulacyjne itp. Kilka lat temu istniały tego typu aplikacje tworzone w kraju. Obecnie ustąpiły one miejsca programom zagranicznym. Większość znanych, światowych firm wytwarzających oprogramowanie, takich jak Microsoft, Lotus, Symantec, Corel, Novell, sprzedaje swoje produkty w Polsce i w znacznej części są to aplikacje zlokalizowane. Krajowe firmy software’owe zajęły się współpracą ze światowymi potentatami przy lokalizacji lub produkcji oprogramowania, wytwarzaniem aplikacji specjalizowanych.

Dwa najważniejsze segmenty rynku oprogramowania, w których polskie firmy odgrywają ważną rolę, to aplikacje dla małych firm (finansowo-księgowe, do obsługi sklepów lub magazynów itp.) oraz programy multimedialne i edukacyjne (encyklopedie, słowniki, programy do nauki języków itd.).

W pierwszym przypadku atutem lokalnych producentów jest dobra znajomość polskich realiów i szybka reakcja na częste zmiany przepisów prawnych. Ale i tu konkurencja powiększa się. W ostatnich latach pojawiło się wiele firm zagranicznych (niemieckich, szwedzkich, amerykańskich itp.), które oferują zlokalizowane programy dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jak dotąd, firmy krajowe dobrze radziły sobie z konkurencją.

Znacznie pewniejsza jest przyszłość producentów oprogramowania multimedialnego. Szybko rośnie liczba napędów CD-ROM, które są obecnie instalowane praktycznie w każdym modelu PC, przeznaczonym dla użytkowników indywidualnych. Ale także w tej dziedzinie występuje konkurencja ze strony zachodnich dystrybutorów, którzy wprowadzają na polski rynek multimedialne programy w wersjach oryginalnych, a czasem również lokalizowanych. Zagranicznym firmom trudno jest jednak wytwarzać programy o specyficznej, polskiej zawartości, ale ich konkurencja jest pozytywnym zjawiskiem, wymuszającym na polskich producentach podnoszenie jakości oprogramowania.


TOP 200