Kieszonkowy Wearable PC

IBM i Olympus zaprezentowały prototyp tzw. Wearable PC - miniaturowego komputera, który waży zaledwie 380 gramów, ale pod względem parametrów porównywalny jest z notebookiem.

IBM i Olympus zaprezentowały prototyp tzw. Wearable PC - miniaturowego komputera, który waży zaledwie 380 gramów, ale pod względem parametrów porównywalny jest z notebookiem.

Po raz pierwszy koncepcję tego komputera IBM przedstawił przed ponad rokiem. Wówczas przedstawiciele firmy przyznawali, że realizacja Wearable PC wymaga jeszcze pracy konstruktorów i rozwoju technologii. IBM zapowiadał współpracę z innymi firmami przy opracowywaniu elementów do tego komputera, przede wszystkim w zakresie miniaturowych wyświetlaczy LCD wysokiej rozdzielczości. Teraz prototyp nabrał realnych kształtów - w najbliższym czasie IBM i Olympus zamierzają udostępnić komputer do testów wybranym użytkownikom.

Skala super-mikro

Wearable PC składa się z jednostki głównej, niewielkiego elementu sterującego, wyposażonego w mikrofon, wskaźnik TrackPoint i klawisze funkcyjne, oraz okularu PC-Eye Trek z mikrowyświetlaczem i . IBM opracował jednostkę główną i systemy sterowania, Olympus - okular z wyświetlaczem.

Jednostka główna jest wyposażona w Pentium MMX 233 MHz, 64 MB RAM, dysk Microdrive o pojemności 340 MB, kartę graficzną NeoMagic MagicGraph 128XD z 2 MB RAM, zintegrowaną kartę dźwiękową, akumulator i system Windows 95 lub 98. Ma ona wymiary 141 x 87 x 36,3 mm. Urządzenie można nosić w kieszeni lub przymocować do paska spodni. Komputer pozwala na uruchamianie typowych aplikacji Windows.

Sterowanie funkcjami programów umożliwia wskaźnik TrackPoint i system rozpoznawania głosu. Do komputera można też podłączyć standar- dową klawiaturę. Wyświetlacz jest półprzezroczysty i przeznaczony do umieszczenia w odległości ok. 3 cm od oczu. Pozwala na jednoczesną obserwację obrazów generowanych przez komputer, a także otoczenia. Wyświetlacz jest monochromatyczny, ma przekątną 0,47" i rozdzielczość 800 x 600 pikseli. Wyprodukowała go firma Colorado Micro Display. Subiektywna wielkość obrazu jest porównywalna z oglądanym na 10" wyświetlaczu notebooka, umieszczonym w odległości ok. 50 cm.

Dla kogo taki komputer?

Nie wiadomo na razie, ile będzie kosztował Wearable PC, kiedy rozpocznie się jego produkcja i czy będzie ona masowa. Z uwagi na to że jest to zupełnie nowa konstrukcja, IBM zamierza najpierw testować rynek i zbadać ewentualny popyt. Komputery tego typu mogą znaleźć zastosowanie przemysłowe lub specjalistyczne - np. wśród pracowników serwisu lub zakładów przemysłowych, którzy pracując w terenie będą mieć łatwy i stały dostęp do dokumentacji bez potrzeby przerywania pracy i noszenia dokumentów papierowych.

Wearable PC może potencjalnie służyć do przeglądania poczty elektronicznej, dokumentów, prezentacji lub oglądanie stron WWW w podróży. Tutaj jednak napotka silną konkurencję ze strony prostszych, bardziej specjalizowanych i zapewne znacznie tańszych urządzeń, jak palmtopy lub telefony komórkowe nowej generacji. Lecz jeśli nawet tego typu komputery jak Wearable PC nie trafią na rynek masowy, technologie opracowane na ich potrzeby na pewno znajdą zastosowanie również w innym komputerowym sprzęcie przenośnym.


TOP 200