Kieszonkowe komputery

Psion wprowadza na polski rynek nowe modele palmtopów Psion Series 3c i Siena.

Psion wprowadza na polski rynek nowe modele palmtopów Psion Series 3c i Siena.

Psion oferuje dwa nowe modele małych, przenośnych komputerów typu palmtop, które od drugiej połowy ub.r. dostępne już były w USA i Wlk. Brytanii - Psion Series 3c i Siena.

Psion Series 3c

Psion Series 3c jest kontynuacją dostępnej już od dawna na rynku serii 3. W stosunku do swojego poprzednika, modelu 3a, zawiera on wiele udoskonaleń. Pamięć RAM urządzenia zwiększona została z 1 MB do 2 MB. Zwiększono także rozdzielczość podświetlanego ekranu, która obecnie wynosi 480 x 160 pkt. oraz przepustowość złącza RS 232 do 57,6 Kb/s. Nowością jest wprowadzenie łącza w standardzie IrDA, umożliwiającego komunikację w paśmie podczerwieni z innym komputerem lub drukarką.

Rozszerzono również zestaw aplikacji standardowo wbudowanych w pamięć urządzenia. Poza dotychczasowymi aplikacjami (język programowania, baza danych, edytor tekstu Word, terminarz, zegar, dane o 500 miastach na świecie, kalkulator i arkusz kalkulacyjny), Psion Series 3c wyposażono w Jotter (prosty edytor do wprowadzania notatek niezależnie od pozostałych aplikacji), menedżera plików podobnego do Norton Commandera, zmienioną aplikację Record z cyfrowym nagrywaniem i edycją dźwięku oraz dodawaniem efektów specjalnych (echo, zmiana tempa, wyciszanie i wibrowanie). Możliwości komunikacyjne palmtopa zostały rozszerzone przez program obsługujący protokoły ASCII, XMODEM, YMODEM i ZMODEM, obsługę języka skryptowego pozwalającego na automatyzację współpracy urządzenia z modemami i funkcje łączenia z Internetem.

Usprawnienia te nie zmieniły niewielkich wymiarów i wagi komputera, nieznacznie zmienił się tylko wygląd.

Siena dla kobiet

Bardzo dużym powodzeniem w USA cieszył się wprowadzony w ub.r. model Siena. Od Series 3/3a/3c różnią go mniejsze wymiary i waga, atrakcyjniejszy wygląd i, co najważniejsze, cena.

Siena to w zasadzie rozbudowany organizer bez języka programowania. Jego podstawowe cechy to pamięć 512 KB lub 1 MB, oddzielna klawiatura numeryczna, łącze RS 232 umożliwiające wymianę danych z komputerem i nadajnik/odbiornik dla podczerwieni. Standardowe aplikacje dostarczane z tym modelem to: baza danych, edytor tekstu, terminarz, zegar z czasem światowym, kalkulator, arkusz kalkulacyjny oraz informator o 500 miastach na świecie.

W przeciwieństwie do palmtopów Series 3, Siena nie ma wbudowanego dyktafonu i wewnętrznej stacji dysków SSD, które są dostępne w wersji zewnętrznej. Niewielkie gabaryty powodują, że Siena lansowana jest jako model szczególnie zalecany dla kobiet.

Przez GSM

Komputery firmy Psion umożliwiają wymianę danych z komputerami stacjonarnymi PC, ale w tym celu konieczne jest dokupienie oprogramowania PsiWin i specjalnego kabla łączącego oba urządzenia. Cena programu i kabla wynosi 195 DEM.

Laptopy są wyposażone w sterowniki do większości dostępnych na rynku drukarek i mogą współpracować z telefonami komórkowymi umożliwiając przesyłanie faksów i danych za pomocą modemu oraz obsługę komunikatów SMS (Short Message Service).

Wszystkie modele palmtopów Psion sprzedawane w Polsce przez Polhit wyposażane są w obsługę polskich znaków. W chwili publikacji artykułu nie znane były jeszcze ceny obu modeli w Polsce. W USA Psion Series 3c kosztuje 499-599 USD (w zależności od pamięci), a Psion Siena - 299 USD.

<hr size=1 noshade>Naręczne komputery Psion Series 3c, Siena

Producent: Psion PLC

Dystrybutor: Polhit, Warszawa

tel. (22) 622 73 83

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200