Kierunek wojewódzka Infostrada

Strategia działań proinnowacyjnych ma szansę realizacji także w nowym układzie sił politycznych, który może się pojawić w województwie po jesiennych wyborach samorządowych. "Inicjatywa utworzenia infostrady nie budzi sprzeciwu żadnej opcji politycznej" - podkreśla Jan Wadoń.

Próbą uniezależnienia programu budowy regionalnej sieci od trudnych do przewidzenia roszad politycznych ma być także powierzenie jej budowy samodzielnej spółce. Ma ona rozpocząć działalność już w maju br. Do końca roku zajmowałaby się przygotowaniem projektu i zdobywaniem wszelkich pozwoleń i uzgodnień związanych z budową.

Co dalej?

Prace związane z budową Regionalnej Szerokopasmowej Sieci Informacyjnej rozpoczynają realizację długofalowej Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W myśl jej założeń na terenie województwa mają powstać:

  • Centrum Transferu Technologii prowadzone przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego, w której 70% udziałów ma urząd marszałkowski - jego cel to wspieranie inicjatyw innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw oraz stworzenie systemu współpracy pomiędzy placówkami naukowo-badawczymi a firmami w regionie.

  • Regionalne Centrum Edukacji Informatycznej przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika - koordynujące kształcenie z zakresu wykorzystania technik komputerowych w różnych dziedzinach życia (w każdym powiecie mają funkcjonować filie RCEI), przygotowujące materiały do kształcenia na odległość, wypracowujące metody edukacji informatycznej, prowadzące egzaminy w zakresie Europejskiego Komputerowego Prawa Jazdy itp.

  • Program Integracji Małych i Średnich Przedsiębiorstw - Handel Elektroniczny (Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego), w pierwszym etapie ma powstać Regionalne Centrum Monitoringu i Rozliczeń, umożliwiające bezgotówkową wypłatę zasiłków dla bezrobotnych (bezrobotni, dysponując elektronicznymi kartami personalizacyjnymi, będą mogli dokonywać zakupów w uczestniczących w programie sklepach udzielających bezrobotnym specjalnych rabatów).

  • Miasto Nauki i Techniki prowadzone przez Fundację Przyjaciół Planetarium i Muzeum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu - jego działalność ma służyć pobudzaniu, głównie wśród dzieci i młodzieży, zainteresowań naukami ścisłymi i techniką, a zwłaszcza technologiami informacyjnymi.

  • Regionalna Infrastruktura Kluczy Publicznych PKI obsługiwana przez Uniwersyteckie Centrum Technologii Sieciowych UMK - zapewniająca możliwość uwierzytelniania transakcji w sieci i poufność przesyłanym danym.

  • Park Przemysłowy Zachem przy Zakładach Chemicznych Zachem w Bydgoszczy - jego celem ma być tworzenie warunków dla inwestorów zainteresowanych wykorzystaniem lokalnego potencjału naukowo-badawczego i wspieranie działań innowacyjnych oraz transferu technologii.

  • Sieć Lokalnych Akademii Informatycznych - we współpracy z programem Interkl@sa.


  • TOP 200