Kierunek wojewódzka Infostrada

Głównym celem stworzenia regionalnej infostrady jest podniesienie konkurencyjności województwa. "Jednym z podstawowych elementów warunkujących rozwój regionu jest jego dostępność" - twierdzi Jan Wadoń, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Tradycyjna infrastruktura komunikacyjna nie jest tu najlepiej rozwinięta. Budowa autostrady, tak jak w całym kraju, jest wciąż odkładana w bliżej nie określoną przyszłość, stan sieci kolejowej nie jest zadowalający, lotnisko w Bydgoszczy jest dopiero w budowie. Nieprędko uda się zmodernizować lądowe czy powietrzne szlaki komunikacyjne. "Chcemy patrzeć na rozwój województwa w dłuższej perspektywie" - mówi Jan Wadoń. - "W przyszłości coraz ważniejsza będzie dostępność elektroniczna. Budowa szkieletu światłowodowego ma zapewnić niezbędne warunki do pełnej obecności województwa w sieci".

Sieć umysłów

Samorząd wojewódzki chciałby w pełni wykorzystać potencjał intelektualny istniejący w dwóch silnych ośrodkach akademickich - Toruniu i Bydgoszczy. Wśród inicjatorów utworzenia RSSI znajduje się Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu Ű Ű i bydgoska Akademia Techniczno-Rolnicza. Przedstawiciele tych uczelni od początku są bardzo zaangażowani w realizację programu. Pierwszym krokiem w budowie sieci wojewódzkiej będzie połączenie światłowodem o dużej przepustowości dwóch akademickich sieci miejskich - TORMAN i BYDMAN. Warunkiem sprzyjającym korzystaniu z elektronicznych zasobów ma być gęsta sieć bibliotek publicznych, które mają się stać punktami publicznego dostępu do Internetu, a być może także i gminnymi telecentrami.

Inicjatorzy powołania RSSI mają nadzieję, że stworzone możliwości techniczne zaktywizują środowiska intelektualne i gospodarcze województwa do nowych przedsięwzięć. Sieć może dać szansę realizacji nowatorskich pomysłów, przyczynić się do powstawania nowych form działalności gospodarczej, tworzenia nowych miejsc pracy związanych z możliwością telepracy oraz nowych zawodów np. związanych z zarządzaniem informacją i tworzeniem oprogramowania.

Sieć na światłowodach

Do budowy sieci strukturalnej w województwie kujawsko-pomorskim mają być użyte włókna światłowodowe DWDM (technologia zwielokrotnienia łącza optycznego). Łączna jej długość wyniesie 800 km. Planowane jest zapewnienie przepustowości w granicach 622-2488 Mb/s. Przy obsłudze sieci ma pracować ok. 10 osób w dwóch centrach zarządzania: Bydgoszczy i Toruniu. W przyszłości RSSI ma być włączona w strukturę ogólnopolskiej sieci Pionier i europejskiej sieci GEANT.

Szczególne korzyści dzięki sieci mogą uzyskać właściciele gospodarstw rolnych. Województwo kujawsko-pomorskie w dużej części to region rolniczy. Dominują hodowla trzody chlewnej oraz uprawa buraków cukrowych, rzepaku i pszenicy. Dzięki stałemu dostępowi do informacji o rynku rolnym rolnicy będą mogli lepiej określić profil swoich gospodarstw, łatwiej sprzedawać produkty rolne czy podpisywać umowy kontraktacyjne. Planowane jest powołanie wirtualnej giełdy towarów rolnych, która umożliwiłaby interweniowanie na rynku płodów rolnych.

"Regionalna infostrada jest szansą dla wszystkich, od państwa jako całości po każdego obywatela" - tłumaczy Jerzy Ludwichowski z Uczelnianego Centrum Informatycznego na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Państwo będzie mogło, jego zdaniem, lepiej i oszczędniej zarządzać swoimi strukturami i organami. Instytucje publiczne i urzędy zyskają szansę lepszej komunikacji ze społeczeństwem. Dla środowisk akademickich zaistnienie szerokopasmowej sieci może oznaczać większe możliwości wykorzystania potencjału intelektualnego we współpracy z przemysłem czy świadczenie nowych usług, takich jak teleedukacja czy telemedycyna.

Strategiczne innowacje

Utworzenie Regionalnej Szerokopasmowej Sieci Informacyjnej to główny element uchwalonej w ub.r. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W myśl jej założeń region ma się stać "atrakcyjny dla wysoko wykwalifikowanej kadry i inwestorów". Za najważniejsze cele uznano stworzenie nowych miejsc pracy w sektorze wysokich technologii, osiągnięcie wysokiego poziomu inwestycji proinnowacyjnych oraz stworzenie warunków zachęcających do podejmowania pracy na miejscu przez najzdolniejszych.

Ważne miejsce w działaniach podejmowanych na rzecz rozwoju województwa mają zająć inicjatywy związane z edukacją, m.in. utworzenie Regionalnego Centrum Edukacji Informatycznej. "Chcemy przygotowywać społeczeństwo do przemian związanych z rozwojem technik informacyjnych" - mówi Sławomir Wiertel, kierownik Biura Rozwoju Gospodarczego w Departamencie Polityki Regionalnej i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego.


TOP 200