Kierunek parkiet Nasze 500 milionów

W ciągu najbliższego roku Techmex SA zamierza zadebiutować na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

W ciągu najbliższego roku Techmex SA zamierza zadebiutować na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jednym z powodów tej decyzji jest pozyskanie kapitału na dalszy rozwój firmy. W tym roku jej przychód ma wynieść 500 mln zł, w przyszłym - 700 mln zł. W ciągu najbliższych dwóch lat Techmex zamierza przejąć kolejne firmy informatyczne z Polski, a także Czech i Słowacji.

Właśnie ze względu na brak silnego, finansowego wsparcia, jak ma to miejsce np. w przypadku ABC Data, Karmy i MSP, w których udziały kupił CHS, konieczne jest pozyskanie kapitału poprzez sprzedaż części akcji. Jak do tej pory, w ramach emisji zamkniętej założyciele Techmexu sprzedali część swoich udziałów 2 funduszom inwestycyjnym i jednemu bankowi. "Wystarcza to, by prowadzić działalność na przedpłatach. Nie wystarczy jednak, aby w przyszłym roku osiągnąć 700 mln zł przychodu. Dlatego w 1999 r. musimy zadebiutować na giełdzie" - mówi Jacek Studnecki, prezes Techmexu. Nie wyklucza on możliwości odsprzedaży części akcji Ingramowi, konkurentowi CHS, który już od dłuższego czasu planuje wejście na rynek polski. Jak informowaliśmy, Ingram zainteresowany był m.in. przejęciem JTT Computer SA. "Dlaczego nie? Jeśli miałbym na tym zarobić jako udziałowiec..." - powiedział Jacek Studencki, odpowiadając na pytanie o ewentualne przejęcie Techmexu przez Ingram.

Z Jackiem Studenckim, prezesem Techmex SA, rozmawia Olo Sawa.

Przed wakacjami Techmex przejął dwie spółki - American Computers and Games i System 3000. Kto będzie następny?

Dzisiaj rozmawiamy z trzema firmami.

W Polsce?

Tak, w Polsce. Nie ukrywam jednak, że jest tylko kwestią czasu kapitałowe wejście Techmexu do Słowacji i Czech.

Poprzez SWS Slusowice, z którą rozmawiał Pan wiosną tego roku?

Być może. Wbrew pozorom pretekstem nie jest tu otrzymanie praw do dystrybucji Toshiby na tym rynku, ale dobra sprzedaż np. Compaqa.

Co to znaczy dobra sprzedaż w przypadku Techmexu?

500 mln zł w tym roku.

Osiągnięte przez Techmex, AC&G, System 3000 i 2Si.

W 2Si Techmexu nie ma od 6 lat.

Ale jest Pan.

Moje 38% udziałów w 2Si traktuję jako inwestycję kapitałową. Z działalnością dystrybucyjną nie ma to wiele wspólnego.

Oprócz tego, że 2Si jest dilerem Techmexu.

Jednym z 1100 naszych dilerów, którego udział w sprzedaży z roku na rok maleje. Techmex i 2Si na pewno nie są tym samym, co CHS i Vobis w Polsce. W przeciwieństwie bowiem do CHS, Techmex nie ma zwyczaju konkurować ze swoimi partnerami.

Co zamierza Pan zrobić z dotychczas przejętymi spółkami - American Computers & Games i System 3000? Czy dokona Pan połączenia ich w jeden organizm z Techmexem?

Początkowo skłaniałem się ku utrzymaniu niezależności przejętych przez Techmex firm. AC&G to wciąż rosnący udział w sprzedaży IBM; System 3000 to przede wszystkim Hewlett-Packard i Microsoft, Techmex zaś, cóż, Techmex to Compaq, Toshiba, Novell i produkty sieciowe. Wiem jednak, że gra na tym rynku oznacza niskie i jeszcze niższe marże. A sprzedaż na niskich marżach to centralny magazyn i centralny komputer. Każda z koncepcji ma swoje zalety i wady. Nie wiem jeszcze, jaki wariant przyjmiemy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200