Kierunek: narzędzia

Nowy pakiet linuxowych narzędzi to kolejna próba przejęcia przez Oracle klientów tego systemu operacyjnego.

Nowy pakiet linuxowych narzędzi to kolejna próba przejęcia przez Oracle klientów tego systemu operacyjnego.

Oracle kontynuuje ofensywę na rynku linuxowym. Po blisko trzech miesiącach od zaskakującej zapowiedzi wprowadzenia globalnych usług wsparcia dla Red Hat Enterprise Linux, firma wzmacnia ofertę rozszerzając ją o pakiet narzędzi do zarządzania - Management Pack for Linux. Oprogramowanie zawiera zintegrowany zestaw programów m.in. do obsługi dystrybucji systemu, aplikacji i aktualizacji, monitorowania pracy serwerów oraz centralnego zarządzania funkcjami i konfiguracją systemów Linux. Narzędzia wykorzystują technologie i rozwiązania z pakietu Oracle Enterprise Manager 10g.

Management Pack for Linux jest elementem usługi wsparcia tzw. Oracle Unbreakable Linux, oferowanym jej odbiorcom bez żadnych dodatkowych opłat. Jest to więc kolejne wyzwanie dla Red Hat. Oracle nie tylko oferuje obecnie usługi prawie o połowę taniej (1199 USD rocznie za serwer, podczas gdy Red Hat żąda 2499 USD), ale również dodaje bezpłatny zestaw narzędzi, a za niektóre z podobnych programów Red Hat wymaga opłat. Oprócz tego Oracle oferuje klon dystrybucji Red Hat Enterprise Linux i zapowiada aktualizację tego oprogramowania w cyklu takim samym jak Red Hat. Dla odbiorców usług Unbreakable Linux w wersjach zarówno Basic, jak i Premier, Management Pack jest dostępny bezpłatnie na stronach internetowych Oracle Technology Network (http://www.oracle.com/technology).

Jak na razie nie sprawdziły się pogłoski, że Oracle planuje wprowadzenie własnej dystrybucji systemu Linux. Jednak oferta usług wsparcia, dystrybucja Red Hat Linux, a teraz wprowadzenie bezpłatnego pakietu zaawansowanych narzędzi jest przez niektórych analityków rynku oceniane jako wstępne przygotowanie do takiego ruchu. Ewentualne pojawienie się "Oracle Linux" nie jest wykluczone, choć dla użytkowników nie byłaby to zbyt dobra wiadomość, bo kolejna wersja Linux spowodowała dalszą fragmentację rynku i mogłaby osłabić tę platformę w konkurencyjnej walce z Windows. Największą popularność na rynku korporacyjnym mają obecnie dystrybucje Red Hat i Novell SuSE, ale istnieją również inne, dość rozpowszechnione wersje Linux, jak choćby Ubuntu, Debian lub Mandriva.

Na razie trudno ocenić jak dużym zagrożeniem dla Red Hat może być inicjatywa Oracle.

Ogłoszone w październiku usługi Oracle Unbreakable Linux były dotąd w fazie testów i dopiero w styczniu miały wejść do komercyjnej oferty. Jak dotąd Oracle nie ujawnia też żadnych informacji na temat liczby klientów i zainteresowania jego nowymi usługami.

Modyfikacja strategii

Choć najwięcej uwagi przyciąga zaostrzająca się (na razie w teorii) konkurencja Oracle z Red Hat Software, warto zauważyć, że premiera kolejnego pakietu narzędziowego świadczy również o kierunku ewolucji strategicznych planów rozwoju Oracle. Jeszcze kilka lat temu firma koncentrowała się na sprzedaży baz danych, aplikacji i oprogramowania middleware. Ostatnio zaczęła jednak systematycznie i konsekwentnie rozszerzać funkcjonalność oprogramowania Enterprise Manager i Grid Control o dodatkowe moduły i wtyczki umożliwiające współpracę i zarządzanie również produktami innych niezależnych firm. A już w lipcu 2006 r. na spotkaniu z analitykami rynku finansowego przedstawiciele Oracle oficjalnie zapowiedzieli, że firma zamierza inwestować w rozwój narzędzi do zarządzania systemami i sieciami, m.in. planując przejęcia mniejszych specjalizujących się w takich dziedzinach producentów.


TOP 200