Kierunek - Bielsko-Biała

Na rok przed zapowiadanym wejściem na giełdę bielski Techmex przejął American Computers and Games.

Na rok przed zapowiadanym wejściem na giełdę bielski Techmex przejął American Computers and Games.

Przejęcie warszawskiego dystrybutora American Computers and Games (ACAG) zbiegło się w czasie z prywatną emisją akcji i obligacji zamiennych Techmex SA o wartości 6 mln USD. Wykupienie akcji przez Bank Handlowy, który zamierza być gwarantem przyszłorocznej emisji publicznej, daje mu 13%, a po zamianie obligacji na akcje - 20% udział w bielskiej spółce.

"Bank Handlowy nie wyjdzie z Techmexu zaraz po emisji publicznej" - zapowiedział Marcin Halicki, dyrektor departamentu inwestycji kapitałowych z zależnej od banku spółki Handlowy Investments, który traktuje zakup akcji w emisji prywatnej jako inwestycję średnioterminową. Na mocy umowy między firmami, Techmex ma prawo wykorzystać kolejne 6 mln USD, co zwiększy wielkość inwestycji Banku Handlowego do 12 mln USD.

Pozostałe akcje mają odpowiednio: cztery osoby fizyczne (60%) i fundusz Pioneer wraz z Renessance Investment (20%). Uzyskane z emisji środki - zdaniem Jacka Studenckiego, prezesa Techmexu - firma wykorzysta na zakup udziałów w firmach komputerowych, także poza granicami Polski.

Pod starą banderą

Pierwszą z przejętych firm jest warszawska spółka ACAG, która już od dwóch lat prowadziła rozmowy z inwestorami strategicznymi. Wcześniej stołecznym dystrybutorem interesowała się francuska spółka Met-rologie, należąca do CHS Electronics, a później Ingram Micro. Robert Oporski, dyrektor generalny ACAG, stwierdził, iż poprzednie oferty nie były satysfakcjonujące, a firmę sprzedano bielskiemu dystrybutorowi za sumę pośrednią między wartością księgową a nominalną ACAG.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, przyczyną sprzedaży były problemy finansowe, które przeżywała warszawska spółka od początku br., nie realizując w wystarczającym stopniu sprzedaży produktów m.in. IBM. To i opóźnienia w płatnościach za towar miało spowodować zmniejszenie dostaw z IBM. Jednak - jak stwierdził Robert Oporski - ACAG pełni często wobec koncernu rolę "sprzątacza" na rynku, wykupując zalegający towar u innych dystrybutorów, takich jak System 3000, California Computers czy MSP/TH'system. "Nie oznacza to jednak, że IBM kompletnie wstrzymuje dostawy dla nas" - mówi Robert Oporski.

American Computers and Games będzie dalej prowadził działalność pod dotychczasową nazwą - zapowiedział Jacek Studencki. Z obecnych kontraktów dystrybucyjnych na pewno zachowane zostaną umowy z IBM i Nintendo, gdyż bielski Techmex zamierza wejść na rynek gier i produktów konsumenckich. Zarówno Robert Oporski, jak i Jacek Studencki chcą, aby ACAG stało się centrum technologicznym IBM, prowadzącym i szkolenia, i sprzedaż związaną z produktami koncernu. Obecnie ACAG posiada 42% udział w rynku dystrybucyjnym IBM w Polsce, a produkty koncernu stanowią 80-85% całości sprzedaży ACAG.

Z Toshibą w Czechy

Najwięcej pytań budzi zaangażowanie Techmexu w Czechach, gdzie firma ta - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - szykuje się do przejęcia jednej z tamtejszych firm dystrybucyjnych. Dla Jacka Studenckiego najbardziej interesującą ofertą jest prawdopodobnie zakup udziałów w czeskiej firmie SWS Slusowice, która na początku lat 90. była jednym z największych dystrybutorów w tym kraju. Obecnie przeżywająca kłopoty finansowe czeska spółka sprzedaje głównie oprogramowanie Novella i Microsoftu, a także producentów niszowych np. Symanteca. Bielski Techmex otrzymał niedawno zgodę Toshiby na dystrybucję notebooków za pośrednictwem SWS Slusowice w Czechach i na Słowacji. Dystrybucja notebooków ma być - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - wstępem do rozmów o przejęciu czeskiego dystrybutora.


TOP 200